DİNDE İDDET BEKLEME VE YENİDEN EVLENME SÜRESİ

İddet beklemek nesebin ortaya çıkması açısından çok önemlidir. İlahi ve dünyevi kanunlarda bu hüküm mevcuttur. Doğacak çocuğun kime ait olduğunun belli olması gerekir. Belli olmazsa doğacak çocuk ilerde ensest bir evliliğe maruz kalabilir. Dinimizdeki iddet süresi, şu üç gurup kadını içine almaktadır:

     1. Ay hali görenler.

     2. Menopoz dönemine henüz girmiş olanlar.

     3. Menopozu kesinleşmiş olanlar.

Yukarıda gördüğümüz bu üç grup kadının üçünün de iddet süresi üç aydır. Bu üç ay içerisinde hamile olup olmadığı gözle görülür bir şekilde kesinleşmiş olur. Kadının hamile olduğu kesinleşmiş olunca iddet süresi uzar. Çocuk doğup hamilelik durumu sona erince hamile kadının iddeti de biter. 

Menopozdaki kadınlardan bazıları çok nadir de olsa menopoza girdiklerinden yıllar sonra bile hamile kalabiliyorlar. Bunların hepsi göz önünde bulundurulmuş ve hepsinde üç ay bekleme süresi söz konusu olmuştur. Allah kadını mağdur etmemek için iddet müddetini üç ay koymuştur. Hamile olmasının ortaya çıkmasıyla hamile olan kadının iddeti uzatılmıştır. Her kadının on ay iddet beklemesi mantıksızdır hatta bu kadına karşı yapılan bir zulümdür. Erkek boşandığı gün evlenebilmektedir. Bundan dolayı Allah, kadınların mağduriyetini asgariye indirmiştir. İlgili ayet meali aşağıdadır:

65: TALAK / 4. Kadınlarınızdan kısırlık çağına gelmiş olanların durumundan şüpheye döşerseniz onların iddeti üç aydır ve (artık) ay hali olmayanların ki de üç aydır. Hamile olanların süresi doğurmaları ile sona erer.

Dünyevi kanunlarda hamile olsun ya da olmasın kadınların hepsinin iddeti on aydır. On ay zarfında evlenen kadının evliliği geçersizdir. Yeniden evlenmek isteyen bir kadın, iddet müddetinin kaldırılması için mahkemeye başvurur, mahkeme kadını hastaneye sevk eder. Kadın hamile olmadığını belgeleyen bir rapor getirirse mahkeme yeni bir evlilik için on aylık iddet bekleme süresini kaldırabilir ve kadın evlenebilir.  Mahkemelerin çok ağır işlediği göz önünde bulundurulacak olursa ve evlenmek isteyen bir kadının bir sürü formaliteyi aşması gerekiyorsa… Bu, kadın için sıkıntılı bir durumdur. Kadınlar iddet müddetinin kaldırılması için mahkemeye baş vurdukları zaman toplum tarafından ayıplanmaktadır. Boşanmış kadınların üzerinde mahalle baskısı oluşmaktadır. 

Güvenen Allah’a güvensin! Allah kullarına zulmetmez.

DİNDE İDDET BEKLEME VE YENİDEN EVLENME SÜRESİ’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s