DİNİMİZDE EVLATLIK ALMANIN HÜKMÜ NEDİR?

Evlatlıklara yalan söylemek günahtır.

Dinimizde evlatlık almak bazı şartlara bağlandı. Bu şartları şöyle özetleyebiliriz: Evlatlık aldığınız çocuğa yalan söylemeyeceksiniz ve çocuğu öz babasının soy adıyla çağıracaksınız. Babalarını bilmiyorsanız onlar sizin çocuklarınız değil, din kardeşlerinizdir. 
Ailesi olan çocukları ailesinden ayırmayın. Onlara maddi ve manevi yardımda bulunarak kendi ailesinin kanatları altında büyümesini sağlayın. Bu onlar için daha hayırlıdır. Allah, kullarının üzülmesinden asla hoşlanmaz fakat insanların çoğu bunun farkında değillerdir.

Kimsesiz çocukları kanatlarınızın altına almanız, onların maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamanız, sevaptır fakat onlara, aileleriyle ilgili yalan söylemeniz, günahtır. 

33: AHZAB / 5. Evlatlıklarınızı babalarının soy adıyla çağırın. Böyle yapmanız Allah’ın indinde daha doğrudur. Eğer babalarını bilmiyorsanız, onlar sizin din kardeşleriniz ve dostlarınızdır. Kastınız olmadan, bilmeyerek bir hata ettiğinizde size günah yoktur. Allah bağışlayıcı ve merhamet edicidir.

42: ŞURA / 49, 50. Göklerin ve yerin egemenliği Allah’a aittir. O dilediğini yaratır. Dilediğine kız çocukları, dilediğine erkek çocukları verir. Dilediğine hem erkek hem de kız çocuklarını birlikte verir. Dilediğini de kısır bırakır. Şüphesiz o her şeyi bilir ve her şeye gücü yeter.

Evlat edinmek günah mı?

Allah dileseydi, herkesi çocuk sahibi yapardı. Çocuk sahibi olmak insan iradesi dışında kalan bir olaydır. Evlatlıklar, evlatlık alan kimselerin gerçek evladı değildir. Evlatlık alanlar, aralarında biyolojik bağ olmadığı halde sen benim çocuğumsun, diyerek çocuğa yalan söylerler. Ailesini tanımayan bu çocuklar ileride öz kardeşleriyle, hala, teyze, amca ve dayı gibi yakınlarıyla evlenme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Bazen ensest evlilikler gerçekleşebilir. Bu risk göz ardı edilemez.

Haksızlık, yalan dolan üzerine kurulmuş gelenekler savunulamaz. Mutlu bir toplum yaratmak için bunların ortadan kaldırılması ve bunların yerine insanları haksızlığa uğratmayacak uygulamalar getirilmesi bir zarurettir. Allah insanların dostudur. İnsanlara rehberlik eder ve insanların mutlu olmasını sağlayacak, tavsiyelerde bulunur.  

Toplumları ayrık otu gibi sarmış olan gelenekleri, söküp atmak çok zordur. Allah, cahiliye döneminin kötü adetlerini kaldırmak istiyordu. Bunlardan birisi de evlatlıkla sahte biyolojik bağ kurmaktı. Allah, bu yalanı tasvip etmiyor, evlatlık çocukların kendi soyadlarını taşımalarını istiyordu çünkü bu evlatlık çocuklara yapılan bir haksızlıktı.

Söylenen bu yalanlar yüzünden evlatlık çocukların ensest evlilik yapma riski vardı. Bu geleneğin ortadan kaldırılması bir zaruretti. Allah, bunu sonlandırmak için bizzat peygamberimizi seçti ve onun Hz. Zeynep ile evlilik yapmasını emretti. Peygamberimizin Hz. Zeynep ile evlenmesi bir tabuyu daha yıkmış oldu.

Keyifli okumalar. Selam ve sevgiyle kalalım

“DİNİMİZDE EVLATLIK ALMANIN HÜKMÜ NEDİR?” için 2 yorum

Yorumlar kapalı.