KUTUPLARDA NAMAZ VE KUTUPLARDA ORUÇ

Kutuplarda namaz nasıl kılınır: Namaz vakitleri Kur’an’ı Kerim’de bildirilmiştir. Namaz; sabahın başlangıcında, akşamın başlangıcında, gündüzün içinde (öğle, ikindi) ve gece olmak üzere beş vakittir. Namazın şartlarından birisi fiziki şartların oluşarak vaktin girmesidir. 

Bizim bulunduğumuz bölgedeki gün sayısı senede üç yüz atmış beş iken kutuplardaki gün sayısı senede birdir, diyelim: Biz, beş vakit farz namazı, senede üç yüz atmış beş kez kılarken kutuplardaki bir insan, beş vakit namazı senede bir defa kılarak farz olan beş vakit namaz borcunuzu yerine getirmiş olur.

Şöyle düşünenler olabilir: Biz üç yüz altmış beş gün beş vakit namaz kılıyoruz ama kutuplarda yaşayan insanlar, senede bir gün namaz kılmakla namaz borçlarını ödemiş oluyorlar. Bu büyük bir haksızlık olmaz mı? Hayır, olmaz çünkü siz de gidip kutuplarda yaşarsanız beş vakit farz namazı senede bir defa kılacaksınız. Dilediğiniz kadar nafile namaz kılabilirsiniz.

Oluşmayan vaktin namazı kılınmaz. Örneğin, bazı ülkelerde gece oluşmaz. Akşamın başlangıcı devam ederken sabahın başlangıcı başlar. Böyle olunca yatsı namazı vakti oluşmaz.

Kutuplarda oruç tutmak

Kutuplarda oruç nasıl tutulur: Bulunduğunuz yerde gün, insanın açlığa tahammül sınırını aşacak kadar ve sağlığını tehdit edecek kadar uzun sürüyorsa oruç tutulmaz. Allah insanın kaldıramayacağı bir yükü insana yüklemez. Kişi oruç tutabileceği şartlara kavuşursa oruçlarını kaza eder. Kişinin yaşadığı yerdeki yani memleketindeki şartlar oruç tutmaya elverişli değilse tutamadığı oruçların karşılığı olarak fakirleri doyurur. 

2: BAKARA / 286. Allah hiçbir kulunu, gücünün yetmeyeceği şeyden sorumlu tutmaz...

Şayet uzayda iseniz zaman ve gün kavramı yoktur. Şartlar oluşmadığı için farz namaz kılınmaz. Dilediğiniz zaman namaz kılıp Allah’a teşekkür edebilirsiniz fakat gün oluşmadığı için oruç tutamazsınız çünkü iftar ve imsak vakti oluşmamaktadır. Daha sonra memleketinize dönünce orucunuzu kaza ederseniz.

Rabbimizin emir ve tavsiyelerini rehber edinelim ki rahmeti ve merhameti dairesinde kalalım. Âmin!

“KUTUPLARDA NAMAZ VE KUTUPLARDA ORUÇ” için 2 yorum

Yorumlar kapalı.