Zina eden erkek ve zina eden kadınlarla evlilik

Photo by Brent Keane on Pexels.com

Zina etmiş kadınlarla ve erkeklerle evlenmek temiz, takva sahibi Müslümanlara haram kılınmıştır. Zina etmiş biri ancak kendisi gibi zina etmiş biriyle evlenebilir. Zina eden kişiler madden ve manen kirlenmiş olurlar. Cinsel hastalıklar taşıyor olma ihtimalleri vardır. Cinsel hastalık taşıyor olmasalar bile manen kirlenmişlerdir. Gerçek bir tövbe edecek olurlarsa Allah günahlarını affeder fakat bu sadece öbür dünya için geçerli bir bağışlanma olmaktadır.

Zina etmiş birisi, tövbe etmiş bile olsa namuslu biriyle evlenme yasağı devam eder. Kendisi gibi zina etmiş ve tövbe etmiş biriyle evlenmek zorundadır. İnsan daha önce zina etmiş ve tövbe etmiş bir insanın tövbesindeki samimiyeti ölçemez. Kalplerdekini ancak ve ancak Allah bilmektedir. Zina edenle zina edenin evlenmesi, toplumun sıhhati açısından zorunlu bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Kirlenmiş bir insanın temiz bir insanla evlenmesi doğru bir yaklaşım olmadığı için müminlere bu tip evlilikler haram kılınmıştır. Allah’ın hükümlerini göz önünde bulundurarak evlilik yapmak her inananın dünya ve ahirette lehine olacaktır.

3: NUR / 26. Kötü kadınlar, kötü erkeklere; kötü erkekler, kötü kadınlara yaraşır. Namuslu kadınlar, namuslu erkeklere; namuslu erkekler, namuslu kadınlara yaraşır. Namuslu olanlar, yapılan iftiralardan uzaktır, onlar bağışlanır ve bolca rızıklandırılır.

24: NUR / 3. Zina edenlerle ve müşriklerle evlenmek müminlere haram kılındı. Zina eden müşrik erkeklerden ve zina eden müşrik kadınlardan başkası zina edenlerle evlenmez.

Eşlerden birisinin zina yapması boşanmayı gerektirir çünkü nikah düşmüştür. Evlilik devam ettirilmemelidir. Nikahları geçerliliğini kaybetmiş olduğundan dolayı artık eşlerin ilişkileri zina hükmüne girer. Evliliği devam ettirmek haram olur. Müslüman temizdir, her şeyin temizine layıktır. Karısı zina etmiş bir erkek, boşanırken karısına verdiği mehri geri isteme hakkına sahip olur. Kocası zina etmiş olan bir kadın ise aldığı mehri kocasına geri ödemez ve derhal boşanır.

Zina suçunun ispatı dört şahitle gerçekleştirilir. Zina eden kadın veya erkek tek mahkemede boşanır. Üç aylık pişmanlık süresinde aynı evi paylaşma hakkını kullanamazlar. Zina eden kadın, iddetini kendi evinde bekler. Kocası derhal onu evinden çıkarır. Kadının suçunu ispat için dört şahit bulunamadıysa ve zina mahkemesi kadının lehine sonuçlanmışsa, kadın tekrar evine dönebilir.

Erkek eşinin zina yaptığı iddiasıyla mahkemeye başvurmuş bulunuyor ve kendisinden başka da şahidi yoksa mahkemede karşılıklı yemin etme gerçekleştirilir. İki taraf beşer defa yemin eder ve beşinci yeminlerinde: “Yalan söylüyorsam Allah’ın laneti üzerime olsun.” der.

Bu mahkemede kadının kocası tarafından iftiraya uğrama ihtimali göz önünde bulundurulur. Bundan dolayı, boşanırlarken kadın mehri kocasına geri ödemez. Eğer Adam, eşinin zina ettiğini dört şahitle ispatlayarak eşini boşayacak olursa kadın zina suçu işlemiş, kocasına ihanet etmiş olduğundan dolayı almış olduğu mehri geri verir.

Zina eden bir erkeği de karısı hemen terk eder. Ev kadına aitse kocasını evinden çıkarır ve mahkemenin sonucuna göre hareket eder. Adam temize çıkarsa birbirlerine dönmek helal olur. Adamın zinası ispatlanmışsa kadın aldığı mehri kocasına geri ödemez çünkü ihanete uğramıştır.

Allah kötülerin, kötülere; iyilerin iyilere layık olduğunu söylüyor. Zina etmemiş kimselere iftira atmak çok büyük bir günahtır. Cezası çok ağırdır. Şahitlikleri sonsuza dek kabul edilmez.

33: AHZAB / 58. Mümin kadınları ve Mümin erkekleri yapmadıkları şeylerle incitenler, yaptıkları iftiralardan dolayı açık bir günah yüklendiler.

24: NUR / 23, 24. Namuslu, kötülüklerden habersiz mümin kadınlara zina isnadında bulunanlar, dünya ve ahirette lânetlenmişlerdir. Onların dilleri, elleri, ayakları yapmış oldukları şeyler sebebiyle aleyhlerine şahitlik edecektir ve o gün onlar için büyük bir azap hazırlamıştır.

24: NUR / 4. Namuslu kadınları zina ile suçlayan ve sonra da dört şahit getiremeyenlere seksen değnek vurun. Onlar yoldan çıkmış kimselerdir. Onların şahitliklerini de sonsuza dek kabul etmeyin.

4: NİSA / 16. Sizlerden zina edenlerin (erkek, kadın) her ikisine de eziyet edin. Eğer onlar tövbe edip kendilerini ıslah ederlerse eziyet etmekten vazgeçin çünkü Allah, tövbeleri kabul eden ve çok merhamet edendir.

4: NİSA / 15. Kadınlarınızdan zina edenleriniz için içinizden dört şahit getirin. Eğer onların zina ettiklerine dair şahitlik yaparlarsa onları ölüm alıp götürünceye kadar veya Allah, onlara bir çıkış yolu açıncaya kadar evlerde haps edin.

Dinen zina etmiş, ceza almış kadın ve erkekler, ayıplanarak psikolojik baskı altına alınır. Zina eden kadınlar ev hapsinde tutulur. Kadının evde tutulması, günahından dolayı bazı erkekler tarafından istismar edilmesini engeller. Kendisi gibi zina etmiş bir erkek gelip onu nikahlayıncaya kadar evde tutulur. Eğer nikahlayan olmazsa ölünceye kadar evde tutulur. Hiçbir kadın günahından dolayı genelevlere kapatılıp mal muamelesi görmez. Zina eden kadın ve erkeğe tövbe etme şansı verilir. Samimi bir tövbe edenin tövbesini Allah kabul eder. Zinadan doğan çocuk dinen piç olmaz çünkü bu günah, o çocuğun günahı değildir. Allah, hiç kimseyi anasının babasının günahından dolayı sorumlu tutmaz.

İnsanların hazırladığı kanunlarda zina eden erkekler alkışlanırken zina eden kadınlar fişlenir.  Kadın ve erkekler arasında çifte standart uygulanır. Bir kadın; bir sefer, bir otelde sevgilisiyle veya erkek arkadaşıyla basılırsa kendisine vesika verilir ve geneleve kapatılır. Yaptığı bir hatadan dolayı ömür boyunca itelenir, kakalanır. Ağzı kokan, burnu akan, cinsel hastalıklar taşıyan erkeklerin kullanımına sunulur. Bu kadınlar, sermaye olarak kayıtlara geçer fakat zina eden erkekler, aynı muameleyi görmezler.

Kadın haklarını savunduğunu sanan kadınlardan işittiğim tuhaf mı tuhaf sözler oldu: “Biz dilediğimiz gibi giyinelim, bize tecavüz eden olmasın ve erkekler ihtiyaçlarını genelevlerde gidersin.” diyen kadınlarla karşılaştım. Bence bu, çok kısır bir düşünce ürünüdür. Düşünün bir kere… Her nefsine düşkün erkek geneleve gidecek maddi imkana sahip midir?.. Hayır… Siz rahat giyinebilesiniz diye kadınlardan bazıları genelevlere düşürülüp önüne gelenin tecavüzüne uğramak zorunda kalmalı mıdır?.. Hayır… Peki, bu fedakarlığı senin kız kardeşin senin için yapar mı? Hayır… Sen kız kardeşin için yapar mısın? Hiç sanmıyorum… Başka kadınlardan bunu beklemen ne kadar adil olabilir?..

Maalesef Kur’an’ın hükümlerine aykırı ve zinayı hiçe sayan fetvalar verildiğini görmekteyiz. Zina edenle evlenmenin haram olduğu gibi zina edenle evliliği devam ettirmek de haramdır.

Selam ve sevgiyle kalın. Allah’a emanet olun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s