vahiy tamamlanırken peygamber ve ailesi hakkında inen ayetler

Peygambere

evlenme ve

boşama yasağı

İslam’dan önce Mekke ve çevresinde en çok zulüm görenlerin içinde ön sırayı kadınlar çekiyordu. Kadınlar miras alamıyor, mehir alamıyor, dövülüyor, insan yerine konulmuyordu. Zina eden kadın cezalandırılıyor, erkek ödüllendiriliyordu. Kadınlar, kız çocuklarının diri diri putlara hediye edilmesine seyirci kalıyorlardı. Çaresizlerdi, bir şey yapamıyorlardı. İşte böyle bir zamanda Allah Kur’an’ı Kerim’i indirmeye başladı ve zulme dur, dedi.

Kur’an’ı Kerim’de de övülerek kendilerinden bahsedilen bir avuç inançlı Yahudi ve bir avuç inançlı Nasrani, adaleti ayakta tutmaya çalışıyorlardı. Kadınlarına ve kız çocuklarına değer veriyorlardı. Çalışmalarına, miras almalarına, okumalarına özen gösteriyorlardı. Hz. Hatice validemiz de Nasrani bir mümin ve bir tüccardı. Kültürlüydü ve peygamberimizin dürüstlüğünden etkilenerek ona evlenme teklif etti. İlahi dinlerde kadınlar da erkeklere evlenme tekliƒ edebiliyorlardı. Hz. Hatice Peygamberimizin ilk eşiydi. İlk Müslümandı ve vahyin ilk yıllarında malıyla canıyla eşine destek oldu.

İslamiyet’in ilk zamanlarında Rabbimiz peygamberimizi birden fazla evlenmeye teşvik etmişti. Peygamberimizle evlenen mümin kadınların amacı, peygamberimize daha yakın olup, İslamiyet’i insanlar arasında hızla yaymakta rol sahibi olmaya yönelik olmalıydı. Allah’ın huzurunda her bir şeyi göze alarak Müslüman olup Peygamberimizle hicret eden kadınlar ve mehir gibi bir karşılık dahi beklemeyen hizmet eri olmaya hazır diğer mümin kadınlar, Peygamberimize eş olmaya ve cehaletle mücadele etmeye kadınların en layık olanlarıydı. İslam’ın yayılmasına hizmet edebilecek nitelikteki bu kadınları Allah Peygamberimize aşağıdaki ayetle bildirmişti.

33: AHZAB / 50. Ey Peygamber! Allah’ın senin hizmetine verdiklerinden sahip olduğun sağ elinin altında bulunan ve seninle beraber hicret eden amcalarının kızları, halalarının kızları, dayılarının kızları ve teyzelerinin kızlarından mehirlerini verdiğin eşleri sana helal kıldık. Mümin bir kadın kendini Peygamber’e hediye ederse, Peygamber de onu nikahlamak isterse, nikahlayabilir. Bu sana mahsustur, sana bir zorluk olmaması için müminlerin evliliğini senin evliliğinden farklı kıldık. Sözleşmeyle sahip bulundukları eşler ve evlenecekleri eşler hakkında onlara farz kıldığımız şeyleri kesinlikle bilmekteyiz. Allah merhamet eden ve bağışlayandır.

Taşlar yerine oturup İslam hâkim olunca, Peygamberimizin görevi ve eşlerine düşen görevler tamamlanınca Peygamberimizin evlilikleri ile ilgili, aşağıdaki ayetler indirilmişti:

33: AHZAB / 28. Ey Peygamber! Sen, eşlerine de ki: “Şayet siz dünya hayatını ve zinetlerini istemekteyseniz ben sizin hoşunuza gideni yaparım ve sizi güzel bir ayrılma ile bırakırım.”

33: AHZAB / 51. (Ey Peygamber!) Onlardan kim ki ayrılmayı diler, dileyeni bırakırsın, kim ki seni dilerse dileyeni yanında tutarsın. Ayrıldığın kimselerden kimi arzu eder de ona geri dönersen, sana bir günah yoktur. Allah halim ve bilendir. Allah kalplerinizdekini bilir.

Bu ayetin inmesi üzerine Peygamberimiz, eşlerine boşanmak mı yoksa onunla kalmak mı istediklerini sormuştur. Küsüp darılmadan onları güzel bir ayrılma ile bırakabileceğini söylemiştir. Bunun üzerine Peygamberimizin hanımlarından birinci boşanma ile ayrılanlar olmuştur. Allah, Peygamberimizden boşanmayan ve kendisini ile Peygamberini dünya hayatına tercih eden Peygamber eşleri için büyük bir mükafat hazırladığını Ahzab Suresi 29. ayetle bildirmiştir. Bunun üzerine ayrılan eşler ayrıldıklarına pişman olmuşlar ikinci boşanmadan vazgeçmişlerdir. Allah, Ahzab suresi 52. ayette ayrılan eşlerinden pişman olanlar olduğunu onlara geri dönerse günah olmayacağını peygamberimize bildirmiştir ve eşleriyle evlilik sözleşmelerinin yenilenmesini istemiştir: “Onların gözlerini aydınlatacak olursan, en azından tasalanmayacak ve senin verdiğinle hepsi mutlu olacaklar.” demiştir. Ayrıca onları boşayarak onların yerine yeni eşler almasını da haram kılmıştır.

33: AHZAB / 29. (Ey Peygamber eşleri!) Şayet siz, Allah’ı, Resulünü ve ahiret yurdunu isterseniz kuşkusuz Allah, sizden güzel davrananlar için büyük bir mükafat hazırladı.

33: AHZAB / 52. Onların gözlerini aydınlatacak olursan, en azından tasalanmayacak ve senin verdiğinle hepsi mutlu olacaklar. Bundan sonra, güzellikleri hoşuna gitse bile sahip olduğun eşlerini başka kadınlarla değiştirmen sana helal değildir. Allah, her şeyin üzerinde gözcüydü.

Peygamberimizin eşleri müminlerin anneleridir. Peygamberimiz eşlerinden hiç birini boşamamıştır. Allah, müminleri onlarla evlenmekten men etmiştir. Allah, Peygamberimizin evine kötü niyetle girip çıkanları uyarmıştır. Peygamber eşlerine de perde arkasından görüşmelerini emretmiştir. Ahzab Suresi 53. 54. ve 55. ayetler uyarı için indirilmiştir.

33: AHZAB / 54. Siz bir şeyi açığa vursanız da gizleseniz de Allah kesinlikle her şeyden haberdardır.

Selam ve saygıyla kalın. Linkimi not alarak veya abone olarak gerçek İslamı öğrenmek için takipte kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s