FALCIYA İNANMAK İNSANI KÜFRE GÖTÜRÜR MÜ?

Falcıların geleceği bildiği ne kadar doğrudur?

İnsanlar geleceklerini merak ederler. Örneğin, kiminle evleneceklerini, mutlu olup olmayacaklarını, sınav sonuçlarının ne olacağını, girecekleri işte başarılı olup olmayacaklarını ve diğer bazı şeyleri çok merak ederler.

Fala bakanlar arka arkaya bir sürü yalan söylerler. Bunlardan bazıları isabet edebilir. Allah, başkasının falına bakmaktan ve kendi falımıza baktırmaktan bizleri men etmiştir. Kehaneti yasaklayan ayetler indirmiştir çünkü gaibi ancak Allah bilir. Fal bazen doğru çıkar ve insanlar da falcılara inanmaya başlayarak gaibi yalnız Allah’ın bildiğini unuturlar. Böylece, farkında olmaksızın gaip ile ilgili ayetleri inkâr etmiş olurlar. Ayetlerin inkâr edilmesi insanı küfre götürür.

5: MAİDE / 90. Ey iman edenler! İçki, kumar, fal okları (kehanet) ve dikili putlardan uzak durun çünkü bunlar şeytanın pis işlerindendir. Umulur ki kurtuluşa erersiniz!

Fal doğru çıkar mı? Fal nasıl doğru çıkar? Şeytanlar falcılarla yardımlaşır. Şeytan ve falcı ilişkisi şöyle gelişir: Falcı size falanca gün falanca saat merdivenin onuncu basamağından aşağıya düşeceksiniz, der. Siz her gün o saatte o merdivenden inmek zorundasınız. O gün, o saat geldiği zaman siz merdivenin parmaklıklarına tutunarak inmeye çalışırsınız çünkü falcının dediği hatırınızdadır ve korkarsınız. Çok sıkı tutunarak inmenize rağmen yine de düşersiniz çünkü şeytan ayağınıza çelme takmıştır ve sizi falcının dediği günde ve saatte düşürmüştür. Sonra da kendi kendinize falcı demişti, bak nasıl da doğru çıktı, dersiniz. Böylece sizde, falcıların gaibi bildiğine dair bir inanç oluşur.

İkinci bir örnek verecek olursak: Siz çok hırslı bir öğrencisiniz, Amerika’ya gidip doktora yapmayı arzu ediyorsunuz ve bu arzunuzu insanlarla paylaşıyorsunuz. Sizin çevrenizde bulunan şeytanlardan biri veya birkaçı buna şahit oluyor ve bu aralarda karşınıza “fal bakan biri” çıkıyor.

İşin aslında fala inanmayan bir insansınız fakat şeytan, fal baktırmanız için sizi dürtüyor. Geyik muhabbeti olsun, diye fal baktırıyorsunuz. Sizin arzularınıza şahit olan bir şeytan, sizin duymayı arzu ettiğiniz şeyleri falcıya fısıldıyor. Falcı duymayı arzu ettiğiniz şeyleri size bir bir söylüyor: Amerika’da doktora yapacaksınız, diyor. Eğer gayret gösterip de Amerika’ya gidebilirseniz falcıların gaibi bildiğine inanmaya başlıyorsunuz. Gaibi Allah’tan başkasının bilmediğini unutuyorsunuz. Böylece bir ayeti inkâr etmiş oluyorsunuz. Şeytan da muradına ermiş oluyor. Kesinlikle Allah’tan başkası gaibi bilmez. Fala bakmak ve baktırmak haramdır.

Ruh çağırmalar da şeytan işidir çünkü ruh çağırmada gelenler şeytanlardır. Sizin hoşunuza gidecek şeyler söylerler. Örneğin: Vefat etmiş, günahkâr bir yakınınız hakkında soru sorarsınız. Onun cennette yeşillikler içinde olduğu cevabını alırsınız. Siz de bu sözlere inanarak günah işlemekte bir mahzur görmezsiniz. O cennete gidebilmişse bende gidebilirim düşüncesine teslim olur ve günah işlersiniz. Şeytan da böylece muradına ermiş olur.

Şeytanlar insanlarla alay etmekten hoşlanırlar, onları kandırıp yoldan çıkarabilirlerse çok ama çok mutlu olurlar. Şeytanlar insanların apaçık düşmanlarıdır, doğru yolda yürümelerini ve huzur içinde yaşamalarını istemezler. İnsanları küfre düşürmek için türlü türlü tuzaklar kurarlar. Hayvanların, kuşların, diğer bazı şeylerin uğurlu veya uğursuzluğuna inanmakta, günah açısından benzer şeylerdir. Kullarının böyle saçma sapan şeylere inanması Allah’ın hoşuna gitmez. Allah’a emanet olun.

Selam ve saygıyla kalın!

One thought on “FALCIYA İNANMAK İNSANI KÜFRE GÖTÜRÜR MÜ?”

  1. Fal baktırmak, kaygı bozukluğunu tetikler, boş hayallere heveslere iter, anlık mutluluk ardından hayal kırıklığı oluşturur…

    Liked by 1 kişi

Yorumlar kapalı.