UYUŞTURUCU MADDE KULLANMAK VE SATMAK GÜNAH MI?

Uyuşturucudan kazanılan para haram paradır. Müslüman olsun olmasın insanlara zarar verebilecek maddeleri üretip satmak büyük günahtır. Madde bağımlılığı insan ölümlerine neden olabilmektedir. Bu maddeleri üretip satmak, insanları kötü yola sevk etmektir. Bir Müslümanın görevi ise insanlara güzel örnek olmak ve onları hidayete teşvik etmektir. Uyuşturucu sattığınız insan bir gün belki sizden daha takvalı bir insan olacaktı ama siz ona uyuşturucu satarak hem aklını hem sıhhatini hem de hidayete ulaşmasını engellemiş olacaksınız. Allah her ne yaptığımıza şahittir.

Beyin fonksiyonlarımızı olumsuz yönde etkileyen şeyleri yemek, içmek dinimizde haramdır. Alkollü iken namaz kılınmaz çünkü Allah kulunu huzuruna durduğunda şuurlu bir şekilde görmek ister. Allah, temiz ve zararsız şeyleri yiyip içmemizi önerir. Alkol, uyuşturucu, tütün, domuz eti ve hastalık taşıma olasılığı olan vahşi hayvanları yemememiz için bizi uyarır. Vücudumuz için zararlı olabilecek her şeyden uzak durmamızı ister. Allah, insanların yaratıcısı ve dostudur. Bizim için bolca temiz rızık yaratmıştır ayrıca bireyi uyuşturucu kullanmaya iten nedenlerin ortadan kalkmasını sağlayacak bir yol haritası çizmiştir. Bu yol haritasını takip eden insanlar hem dünyada hem de ahirette huzurlu bir hayat sürer.

UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI NASIL BAŞLAR?

Uyuşturucu maddeler bağımlılık yapıcı özelliğe sahiptir. Bu maddelerin bir kez alımı bile bağımlılık yapmak için yeterlidir. Uyuşturucu bağımlılığının en sık nedenleri arasında: Aile içindeki sorunlar, kötü arkadaş çevresi, depresyon, ruhsal bozukluklar, anksiyete, travma sonrası stres bozukluğu gibi benzer şeyler tedavi edilmedikleri takdirde bireyi uyuşturucu kullanmaya itebilir.

Uyuşturucu özelliği olan bağımlılık yapan maddeler şunlardır: Kokain, eroin, taş kokain, bonzai, esrar, ketamin, mescalin, ekstazi, metamfetaminler, amfetaminler olarak bilinir. Bu maddeler bir defa alınsa bile bağımlılık yapar. Almaya başladıktan sonra vücut bu maddelere artan bir sıklıkta ve artan dozlarda ihtiyaç duyar.

Bu maddeler hem uyarır, keyif verir hem de bağımlılık yapar. Yasal olsun olmasın bağımlılık yapan bu maddelerin hepsine “uyuşturucu madde” denilir. Uyuşturucular, uyarıcılar, tütün ve alkol ürünleri Madde Kullanımı/Bağımlılığı içinde yer alır. Uyuşturucu maddeler beden fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler. Kullanımı fiziksel ve psikolojik tahribata yol açar. Fiziksel olarak doku ve organ hasarlarına sebep olur. Kabızlık, ishal, karın ağrısı, bulantı, kusma, mide ve bağırsaklarda spazmlara ve kanamalara neden olur. Böbrek ve karaciğer yetmezliği gelişebilir.

Uyuşturucu alan kimselerin ruhsal durumu sürekli değişiklik gösterir. En büyük etkisi beyin üzerindedir. Kişi kendini kontrol edemez. Halüsinasyonlar görür. Olumsuz davranışlarda bulunur. Gergin, huzursuz ve saldırgandır. Uyku düzeni değişir. Kafa dağınıklığı oluşur. İşine konsantre olamaz. Eli, ayağı titrer. Çenede sürekli istem dışı hareket görülür. Dişlerde sürekli sürtünme nedeniyle diş minelerinde tahribat oluşur dolayısıyla dişlerde çürükler oluşur. İştah kaybolur. Ailesiyle araya mesafe koyarak zamanının çoğunu arkadaş grubuyla geçirir. Kendi kendine konuşur. Anlamsız el kol hareketi yapar. Fiziksel değişiklikler olarak kilo kaybı, gözlerde kızarıklıklar ve soğuk terlemeler görülür.

Uyuşturucunun dozu azaltılacak veya kesilecek olursa yoksunluk krizine neden olur. Yoksunluk krizine giren bireyin şiddete eğilimi artar, saldırgan olabilir. Karın bölgesinde kramp, ishal, bulantı, kusma, uykusuzluk vs. gibi durumlar görülür ve ani ölümlere de sebep olabilir.

MADDE BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ NEREDE VE NASIL YAPILIR?

Bağımlılık tedavisi ertelenmemeli hasta ikna edilmeli ve ilk fırsatta Sağlık bakanlığı bünyesindeki Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı ALO- 191 aranarak yardım istenmelidir. Bu hat 2015’ten bu yana hizmet vermektedir. Madde bağımlılarına destek ve tedavi hizmeti vermek için AMATEM (Alkol ve Uyuşturucu, Madde Bağımlılığı Tedavi ve Araştırma Merkezi), ATM (ayakta tedavi merkezi), ÇEMATEM (çocuk tedavi merkezi) bulunmaktadır. 2016 yılından bu yana sağlık güvencesine bakılmaksızın tamamen ücretsiz tedavi sağlanmış durumdadır. Çipli tedavide çip ücretini de devlet karşılıyor. Ayakta, yatarak ve korunma tedavileri olmak üzere üç tür tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Madde bağımlılarını tedaviye ikna etmek oldukça zordur. Uzman desteği gerekir. Madde etkisinden çıktığı zaman öğüt vermek işe yarayabilir çünkü tedavinin başarısı için hastanın da bunu istemesi tedaviye yanıt verme olasılığını yükseltecektir. Saç, kan, idrar vs. testti yapılır. Kişinin kullandığı maddelerin vücutta kaldığı süreler farklı farklıdır. Maddenin kalım süresine uygun test yapılmazsa test sonucu negatif çıkabilir.

Uyuşturucu bağımlılığı çoğu zaman alkol ve tütünle başlar. Uyuşturucu bağımlılığının tedavisi zordur ve uzun bir sürece ihtiyaç duyar. İlk altı ayda kısmen düzelme sağlansa bile bireyin iyileşmesi için bir yıl tedaviye ihtiyacı vardır. Bağımlılığın ömür boyu sürdüğü bilinmektedir ve tedavi görenlerin ömür boyu madde, alkol ve tütünden uzak durması gerekmektedir.

Selam ve dua ile kalın.