AİLE İÇİNDEKİ KAVGALARIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİ NELERDİR?

Çocuklarımız geleceğimizdir. Onları heder etmeyelim.

Aile içi geçimsizlikler çocuklara büyük zararlar veriyor, tamiri mümkün olmayan psikolojik, sosyolojik hasarlara yol açıyor.

Geçimsiz bir ailede çocukların şansızlığı henüz anne rahminde başlıyor. Hamilelik boyunca annenin karşılaştığı sorunların hepsi anne karnındaki bebeğin gelişimini ve psikolojisini etkiliyor. Öyle ki anne düşük yapma tehlikesiyle karşı karşıya gelebiliyor. Kanamalar başlıyor. İlk bebeğini kaybeden kadınlar daha sonra bebek sahibi olmakta zorlanıyor. Arka arkaya düşük yapıyor. Mutsuz bir ailede dünyaya gelen bir çocuk sağ salim dünyaya gelse bile doğduğu zaman gazlı, çok ağlayan, sinirli bir bebek oluyor.

Erkek karısına olan soğukluğunu çocuğuna da yansıtıyor. Bebek ağlayınca sinirleniyor ve sustur şunu, diye eşine bağırıp çağırıyor. Bebek, yüksek bir ses duyunca korkuyor ve ağlamasını iyice artırıyor. Bazı kadınlar: “Ya sabır!” deyip susarken bazı kadınlar: “Bunu ben babamın evinden mi getirdim!” diye karşılık veriyor ve kavga büyüyor. Günahsız bir çocuk kavgalar içinde büyüyor.

Genellikle kadınlar büyük bir bölümü her türlü hakarete ve şiddete katlanıyor, susuyor çünkü annelik duygusu ağır basıyor. Annelik duygusu ağır basan bir kadın boşanıp çocuklarını üvey anne eline bırakmaktan korkuyor. Yaratılış olarak zayıf ve maddi imkanlardan yoksun olan kadın kendi geleceği ve çocuklarının geleceği için kaygı duymaya başlıyor çünkü ne zaman başına bir felaket geleceğini asla bilemiyor. O kadar ki bu kaygılar doruk noktalara ulaşıyor. Hayatı tehdit eden hastalıklara ve psikolojik rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

Çocuk büyüdükçe anne babasının kavgalarından daha fazla etkileniyor. Korktuğu zaman annesine sığınmaya çalışıyor. Sinirleri yıpranmış, üzgün bir anne ise çocuğuna normal davranamıyor ve yeterli sevgiyi gösteremiyor. Canı ciğeri çocuğuna kötü davranıyor. Onu azarlıyor, dövüyor. Çocuk kendini yalnız ve çaresiz hissediyor. Sevgi ve merhamet duyguları gelişmiyor çünkü önünde ona rehberlik edecek bir aile bulamıyor. Sonunda hayatın kavga, döğüş ve zulümden ibaret olduğunda karar kılıyor.  

Kavgalı gürültülü bir ortamda yetişen bir çocuk, okul çağına gelince okulda arkadaşlarıyla uyum sağlayamıyor. Arkadaşlarına karşı çok merhametsiz davranıyor. Kavgacı, saldırgan bir tutum izliyor veya çok pasif çekingen bir öğrenci oluyor. Derslerinde başarılı olamıyor. Mutlu bir aile gördüğü zaman hemen kendi ailesiyle kıyaslıyor. Bu kıyaslama çocuk için çok büyük bir yıkım oluyor. Köşelere çekilip gizli gizli ağlıyor. Ağladığını da ailesinden gizliyor.

Kavgalı, gürültülü bir ortamda yetişen çocuklar genellikle hep dalgın oluyor. Bir hata yaptıklarında annesi veya babası tarafından kakalanıyor: “Babasına çekmiş veya annesine çekmiş.” sözleriyle inciniyor çünkü annesini de babasını da çok seviyor. Neden durmadan kavga ettiklerine bir anlam veremiyor. Boşandık, boşanacağız gibi cümleleri işitmek de çocukların psikolojilerini altüst ediyor.

Anne çocuğu babaya karşı, baba çocuğu anneye karşı doldurmaya çalışıyor. Bazı anneler ve babalar öfkelendikleri zaman çocuklarının gözleri önünde: “İntihar edeyim de kurtulayım, bıktım bu hayattan.” gibi sözler sarf ediyor. Onların bu davranışları çocukları intihara sevk ediyor.

Sorunlarımızı diyalog yoluyla çözelim. Çocuklarımızı ailesiz ve sevgisiz bırakmayalım.

Geçimsiz ailelerde büyüyen çocukları çok büyük tehlikeler bekliyor.

Geçimsiz ailelerde büyüyen çocuklar, sevgiye ve ilgiye aç büyüyor. Sevginin iyi bir şey olduğunu romanlarda okuyor ama yaşamadığı için sevgi nedir bilmiyor. Öğrenmek istiyor, sevilmek istiyor. Kendisine değer verecek, sığınabilecek bir liman arıyor: “Ben annem, babam gibi olmayacağım, mutlu bir yuva kuracağım.” diye kendi kendine söz veriyor. Gençliğe adım atar atmaz sevgi ihtiyacını karşılayacak birini aramaya yöneliyor. Önüne çıkan ilk insana tutunuyor ve hayalini kurduğu sevgiyi onda bulacağını sanıyor. Bulamayınca ikinci bir kez hayal kırıklığına uğruyor.

Biri ile dertleşse dertleştiğine pişman oluyor çünkü dertleştiği kimse hem onu hem de ailesini küçümser gibi bir tavır takınıyor ve kendi ailesini övmeye başlıyor. Dert yandığı kimse empati yapıp olur hayatta böyle şeyler, üzülme geleceğe bak kardeşim, demiyor. Bu durum onu daha da incitiyor, iyice içe kapanmasına neden oluyor.

Mutsuz bir ortamda büyümüş kız çocukları ergenlik çağına geldikleri zaman yüzüne gülenin peşine takılıyor. Sevgiyi buldum zannediyor. Her yönüyle kendini karşısındakine teslim ediyor. Bekaretini kaybediyor. Hevesini alınca sevgilisi onu terk ediyor ve genç kız hayal kırıklığına uğruyor. Sevgilisi sadece onu terk etmekle kalmıyor, şantaja başlıyor. Bir gün iyi bir insanla karşılaşsa bile bu şantajlar yüzünden ömür boyu evlenemiyor.

Özellikle baba sevgisi görmeyen kız çocuklar yaşlı adamların ardına takılıyor. Dini nikah diye hiçbir yaptırımı bulunmayan bir nikahla gidip adamın birinin metresi oluyor. Kocası olacak adam, canı sıkılınca onu çorla çocukla ortada bırakıveriyor.

Diğer bir durum ise bazı kötü niyetli kişiler tarafından evlenme vaadi ile aldatılıyor. Sözde dini nikahla nikahlanmış oluyor. Hayat tecrübesi olmadığı için kendisine kurulan tezgâhın farkına varamıyor. Kocası onu kısa bir süre sonra geneleve satıyor. Ömrünün geri kalanını bir insan olarak değil artık bir sermaye olarak geçiriyor.

Geçimsiz bir ailede büyüyen erkek çocuklar da insanlarla iletişim kuramıyor. Evlense bile mutlu bir evlilik yapamıyor, babasını taklit ediyor, eşiyle diyalog kuramıyor.  Kendini yalnız hissediyor ve sigara, içki, uyuşturucu gibi şeylere sığınıyor. Uyuşturucu parası bulmak için hırsızlık yapıyor veya vücudunu satıyor.

Çocukların gözleri önündeki kavgalar çocuklarının hayatını karartıyor. Burada en büyük görev ailelere düşüyor. Ailelerin sorunlarını diyalog yoluyla çözmesi gerekiyor. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Çocuklarımıza sahip çıkalım. Onları annesiz, babasız ve sevgisiz bırakmayalım. Mutlu ailelerde sağlıklı ve başarılı çocuklar yetişir.

Selam ve dua ile hoşça kalın.