SECCADE NEDİR? SECCADE KULLANMAK SÜNNET MİDİR?

Tek kişilik bir seccade.

Seccade, namaz kılmak için yere yayılarak kullanılan, bir kişilik sergilere verilen addır. Namaz kılınan her evde mutlaka seccade bulunur. Temiz olmak şartıyla kumaş, halı, hasır, hayvan postu gibi malzemeler seccade yapımında kullanılabilir.

Namaz kılan insanın üstünün başının ve namaz kıldığı yerin, secdeye vardığı yerin temiz olması gerekir. Seccade işte bu amaçla kullanılır. Peygamberimiz de seccade kullanıyor ve seccadesini yanında taşıyordu, bundan dolayı seccade kullanmak sünnettir. Suudi Arabistan’da insanlar seccadelerini koltuklarının altında taşırlar. Mescide kendi seccadelerini serip namazlarını onun üzerinde kılarlar. Böylece başka bir insanın secde etmiş olduğu yere secde etmemiş olurlar. Seccadenin başucuna ayak basılmadığı için seccadenin başucu daima temiz kalır. İnsandan insana hastalık bulaşmasını engeller. Bu da arzu edilen bir şeydir.

Bugün bunun ehemmiyeti daha iyi anlaşılmaktadır. Kovid virüsü damlacıklarla bulaştığı için herkesin kendi seccadesini yanında taşıması ve onu kullanması oldukça mantıklı gözüküyor. Bence bu güzel bir alışkanlıktır. Bizim ülkemizde böyle bir alışkanlık yoktur. Ayak basılan yere secde yaparız. Allah korusun bu da hem zeminde ayak kokusu hissedilmesine hem de hastalık buluşmasına sebep olabilir.

Bir ara camilere girerken kloş giyilmesinin önemi vurgulanmıştı ama uygulamada pek başarılı olunmadı galiba… Daha doğrusu camilerde böyle bir uygulamaya da gidilmedi. İnsanlar biraz duyarlı olsa bu konuda biraz ısrarcı davranabilir, ilgililere camilere kloş konması için baskı yapabilirdi. Maalesef bu da olmadı. İnşallah camilerimizin hastalık bulaştıran bir kaynak haline gelmemesi, ibadete gelenler için hep temiz kalması, göz önünde bulundurulur ve gerek sorumluluk taşıyanlar gerekse vatandaşlar duyarlı bir davranış sergilerler.

Selam ve dua ile kalın.