YILBAŞI KUTLAMAK GÜNAH MI? GREGORYEN TAKVİMİNİN HZ. İSA’NIN DOĞUM TARİHİ İLE NE GİBİ BİR İLİŞKİSİ VARDIR?

Hz. İsa’nın gerçek doğum tarihi nedir? Yılbaşı kutlamalarının kökü nereye dayanır.

Yılbaşı festivalleri gün geçtikçe yaygın hale gelmeye başlamıştır. Ülkemizde de kutlamalar yapılmaktadır. Halk tarafından 1 Ocağın Hz. İsa’nın doğum günü olduğu ve bundan dolayı kutlandığı zannedilir. Halbuki Hz. İsa’nın doğum gününe “Noel” denir. Genellikle 25 Aralıkta kutlanır.

Yılbaşı festivalinin tarihçesi nedir. Yıl başının Hz. İsa’nın doğumu ile ne gibi bir ilişkisi var? İlk yılbaşı ne zaman ve nerede kutlandı? Yılbaşı kutlamak İslam’a uygun mu?

Hz. İsa’nın doğum günü tam olarak belli olmamakla beraber bu tarih 25 Aralık olarak kabul edilmiştir. Bu konuda farklı görüşler mevcuttur. Bu görüşlerden en muteberleri 6 Ocak ve 25 Aralık tarihleri olabileceğidir. İçlerinde en çok rağbet gören görüş ise 25 Aralıktır. Noel kuzey yarım kürede kışın kutlanır. Noel kutlamalarının Hz. İsa’nın doğum tarihine göre belirlenmediği ve 25 Aralığın Pagan festivaline ait bir tarih olduğu da ileri sürülmektedir.

Geçmişte farklı kültürlerde farklı takvimler kullanılmaktaydı. Her toplum kendi kültürüne göre ve inandığı mitlerin de katkısıyla yıl sonlarında yeni yıla geçişi kutluyorlardı. Bu kutlamalar daha çok ateş yakarak yapılıyordu. Ateşin kötü ruhları kaçırdığına inanılırdı. Nevruz Bayramı da bunlardan biridir.

İlk yılbaşı kutlaması MÖ 153. yüzyıl başında Roma İmparatorluğunda olmuştur. Romalıların kullandığı takvimde yıl mart ayında başlar ve on ay sürerdi. Sonradan yıla temmuz ve ağustos ayı da eklendi ve ocak ayı yılın başlangıcı kabul edildi ve bu takvim değişikliği bir festivalle kutlandı. Ondan sonra gelenek olarak her yıl yılbaşı kutlanmaya başlandı. MÖ 46. yüzyıla kadar bu takvim kullanıldı.  MÖ 45. yüzyılda Jülyen takvimi ortaya çıktı. Yılbaşı festivalleri Hz. İsa’nın doğumundan önce de kutlanıyordu.

Güneş takvimi Hristiyan dünyasının bir ürünüdür çünkü Paskalya tarihinin net olarak belirlenmesi için güneş takvimine ihtiyaç duyulmuştur. 14. yüzyıldan itibaren Jülyen takviminin güneş yılına ayarlanması için Hristiyan dini otoritelerinden talepler gelmiştir ama bu talep hep ertelenmiştir. Roma’daki Cizvit tarikatında eğitim almış olan Alman matematikçi Cizvit Christophorus Clavius yeni takvimin matematiksel gelişimi için Papa tarafından görevlendirilmiştir. Clavius , 1576’da ölen doktor ve astronot olan Aloisius Lilius’un önerilerini büyük ölçüde takip etmiş ve reform taslağını hayata geçirmiştir.

Dünyada en çok kullanılan takvim olan Gregoryen takvimi Jülyen takviminde yapılan bir değişiklikle 16. Yüz yıl sonlarına doğru oluşturulmuştur ve adını Gregorius’tan almıştır. Gregoryen takvimi Jülyen takvimine kıyasla daha geliştirilmiş, yıl kuralına sahip bir güneş takvimidir. Gregoryen takvim reformunun amacı takvim ve güneş yıllarının birbirlerinden uzaklaşmasını önlemek ve ikisini senkronize etmekti.

Gregoryen takvimi zaman içinde hem Jülyen hem de diğer takvimlerin yerini almıştır. Dünyanın dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik süre baz alınarak bu takvim hazırlanmıştır. İlk ayı ocaktır. Bu takvim İsa’nın doğduğu yılı Milat olarak kabul eder. Bu tarihten önceki zamanlar kısaca MÖ ya da İÖ (İsa’dan önce) olarak tanımlanır. Sonraki zamanlar da kısaca MS ya da İS (İsa’dan sonra) olarak tanımlanır.

Yılbaşı kutlamak günah mı?

Osmanlı İmparatorluğu bu takvimi 1917’de kabul etmiştir. Hicri takvimle miladi takvimin arasında 11 gün fark vardır. Hicri takvim Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç olarak alır. Ayın güneş etrafında dönmesine göre hesaplanmıştır. On iki aydan oluşur. İlk ayı Muharrem ayıdır. Müslümanlar ibadetlerini hicri takvime göre yerine getirirler.

Hristiyanlar Hz. İsa’nın Allah’ın olduğunu söylemektedir. Hz. İsa’yı Allah’ın oğlu olarak kabul etmek şirktir. Müminler olarak Peygamberler arasında ayırım yapmayız. Hz. İsa’ya sevgi ve saygımız vardır. Yılbaşı kutlamaları Hz. İsa ile ilişkilendirilmiş Pagan gelenekleridir. Gerçekte Hz. İsa’nın doğumu ile bir ilgisi yoktur.

Bakara Suresi 185. ayet meali: Peygamber Rabbinden kendine indirilene inandı ve müminler de inandı. Onların hepsi: “Biz; Allah’a ve Allah’ın meleklerine, Kitaplarına, peygamberlerine inandık. Peygamberlerden hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz. Rabbimiz, duyduk ve itaat ettik, dönüşümüz sanadır. Biz müminleri bağışlamanı diliyoruz.” dediler.

Dinimizde günah sayılan kumar, içki, ağaç kesimi gibi birçok eylem yılbaşı kutlamalarında mevcuttur. Bu açıdan bakarsak yılbaşı kutlamalarına katılmak doğru değildir. Tamamen günahtır, diyebiliriz. 1 Ocağı yeni bir yılın başlangıcı olarak kabul edersek önümüzdeki yılın hayırlı olmasını dilemek için dostlarımıza mesaj atabiliriz. Bunun bir sakıncası olmaz. Hayırlı bir yıl dileğiyle hoşça kalın.