ÇOCUKLARI DA ETKİLEMEYE BAŞLAYAN COVİD-19 VAKASI KÜRESEL ÇAPTA REKOR KIRIYOR.

Covid-19 yeni varyant Omicron sınır tanımıyor.

Omicron varyantı bütün köşeleri tutmuş durumda. Sağlık personeli elinden geleni yapıyor ama halk hiç bir şey yokmuş gibi davranıyor, yeterince korunmaya özen göstermiyor. Sağlık hizmetlerindeki aşırı yoğunluk sağlık emekçilerini artık bunaltıyor. Personel yetersizliği kurumları ve piyasayı vuruyor. Ekonomiler bu yükü kaldırabilecekler mi? Çocuklarımız yakın bir zamanda aşıya kavuşabilecek mi?

Covid-19’un çok sayıda personeli hasta edebileceği ve uygulanan politikalar sebebiyle değil de Covid-19 sebebiyle ekonomilerin büyük ölçüde baltalanacağı söyleniyor. Çok sayıda personelin hastalanması işe gelememesi ve dolayısıyla da sosyal düzen bozulması yaşanacağından endişe ediliyor.

Personel yetersizliği sebebiyle çok yakında uçuşlar ertelenebilir veya kısıtlanabilir gibi bir endişe bulunuyor. Sağlık uzmanları dünya çapındaki bu artışın şimdiye kadarki en bulaşıcı tür olan Omicron varyantından kaynaklandığını ve gelen verilerin bunu desteklediğini söylüyor.

Olağan üstü derecede bulaşıcı olan bu virüs bir insanın maskesinin gevşek olması, bir insanın bir kaç saniyeliğine bile olsa maskesini burnundan ağzından çekmesi, bir insanın başka birinin az önce öksürmüş olduğu asansöre binmesi, maskesiz bir karşılaşma bile bir Omicron enfeksiyona yol açabiliyor. Üçüncü aşının hastalığın kötü gitmemesine büyük ölçüde yardımcı olduğu söyleniyor. Üçüncü aşıların yaptırılmasının hayati önem taşıdığı vurgulanıyor.

Küresel çapta yayılmaya devam eden Omicron enfeksiyonu dolayısıyla hastanelerde yoğunluk yaşanıyor. Sağlık uzmanları önümüzdeki günlerde bu dalganın daha da artacağı ve çocukları daha da fazla etkileyebileceği endişesini taşıyor.

Okula dönüş aileleri de endişelendiriyor. Henüz beş yaşından küçük çocuklar için Covid-19 aşıların hazır olmadığı ve ancak 2022 ortasına doğru aşıların hazır olabileceği söyleniyor. Avrupa ülkelerinde okula giden çocukların her sabah tükrükleri alınıp test yaptırmak için götürülüyor. Amerika’da ise pazartesi günleri test etme günü olarak ayrılmış. Yüz yüze eğitim sağlanmaya çalışılıyor. Bazı devletler iki haftalığına da olsa okulları kapatmayı planlıyor.