KÖPEK NECİS MİDİR? KÖPEK NEDEN NECİS KABUL EDİLİYOR?

Evin içinde köpek beslemek caiz midir? Neden caiz değildir?

Köpekler insana en yakın hayvanlardan birisidir hatta bir numaradır. Bir lokma ekmek versen unutmaz, seni yıllarca korur. Nankörlük nedir bilmezler. İnsanın evladı bile mezarına uğramazken köpekler sahiplerinin mezarlarını sık sık ziyaret ederler. Güneydoğuda köpeklerin belediyeler tarafından ortadan kaldırıldığını okudum. Köpekler niçin öldürülür. Köpek pis hayvan mıdır? Kur’an bu konuda ne diyor?

Bazı hayvanlar gibi köpeklerde kuduz hastalığına yakalanabilirler. Kurt gibi hayvanlarla boğuşması hastalanmalarına sebep olabilir ama kedilerde de aynı risk vardır. Kediyi göklere çıkarıp köpeği yermek biraz haksızlık olsa gerek. Hayvan hayvandır.

Allah kediyi de köpeği de cana yakın yaratmıştır. Kediler evin çevresindeki yılanı, çıyanı, akrebi, fareyi ve daha birçok zararlıyı yakalayıp yer. Köpekler de hem hayvanlarımıza bekçilik yaparlar hem de evlerimizi korurlar fakat onlara evlerimizin içinde yer ayırmamız doğru değildir. Hayvan eve idrar ve kaka bulaştırır. Bir Müslümanın oturduğu kalktığı yer temiz olmalıdır. Pis insanların ve hayvanların bulunduğu evlerde bir insanın ibadetini uygun bir şekilde yerine getirebilmesi çok zordur. Evcil hayvanlarla oynaşınca, onları kucaklayınca bu ihtimali düşünüp namazda temiz elbise giymeli ve Rabbimizin huzuruna temiz giysilerle durmalıyız.

Av köpeklerini avlanmada kullanmak caiz midir?

Yetiştirilmiş av köpeklerini avlanmada kullanırız. Bu caizdir. Vurduğunuz hayvanları alıp size getirirler. Elleri olmadığı için bunu ağızlarıyla yaparlar. Salyaları taşıdıkları ava bulaşır. Hatta ete de geçme ihtimali olabilir ve et yıkandığı zaman kiri üzerinden tam olarak atabilen bir şey değildir çünkü yağlıdır. Köpeğin yakalayıp bize getirdiği eti veya bizim için yakalamış getirmiş olduğu hayvanın etini yemek Allah’ın indirdiği Kitap’ta bize helal kılınmıştır. Kur’an’da Köpek mundar, diye bir ayet yok. Allah böyle söylüyor demeyi doğru bulmuyorum.

5: MAİDE / 4. Kendilerine nelerin haram kılındığını soruyorlar. De ki temiz ve iyi olanlar size helal kılındı. Allah’ın size öğrettiklerini öğreterek onları eğitiyorsunuz. Evcil avcı hayvanların sizin için tuttukları şeyleri yiyin ve yerken de Allah’ın adını anın. Allah’tan korkun. O, hesabı hızlı görendir.

Evcil hayvanların tuttuğu yenilebiliyor. Vahşi hayvanların yaraladığı yenilmez. Ayette eğitilmiş bir köpeğin tutup getirdiği şeyi yememiz helalken neden aktarılan hadislerde bir köpek düşmanlığı olsun. Neden köpek necis sayılsın da kedi sayılmasın. Buradaki necislik hayvanları evde beslemekle ilgilidir. Hayvan daha yeni ihtiyacını gidermiş olabilir. Hayvan gelip insana sürtününce insanın üstü kirlenebilir. Bir de hayvanlar birbirlerinin veya kendi kendilerinin avret mahallerini yalarlar ve ağızları kirlenir. Bu sayılan pislikler namaza engel olmasın, diye insan üstüne başına biraz dikkat etmelidir.

Hadisler aktarılırken eklemeler, çıkarmalar olmuştur. Tercüme edilirken birçok hatalar yapılmıştır. Bunları da dikkate almak lazım. Köpek o kadar necis gösterilmiştir ki namaz kılanın önünden geçerse o kişinin namazı kabul olmaz. Üstüne dokunursa abdesti bozulur vs. Bunlar doğru aktarılmış hadisler değildir. Kedi sokakları, çöp kutularını ve sonra evi dolaşır, kimse bunda sakınca görmez. Kedinin içtiği su bile necis sayılmaz. Sürekli evde beslense idrar ve kaka sorunu vardır. Bu hayvanların uzuvları vücutlarını temizlemeye uygun değildir. Bu nedenle bahçelerde beslenmelidir.

Kedi, köpek ayırımı yapmamak lazım. Onları sevmek, okşamak günah değildir. Allah zaten onları sevmemiz için vahşi yaratmamış cana yakın yaratmıştır. Aynı dili konuşmayız ama bakışlarıyla ne demek istediklerini anlarız. Onlar eti yenen bir hayvan değildir. Onları ihtiyaçtan dolayı öldürmüyoruz. Onları aç bırakmamak susuz bırakmamak hepimizin görevidir. Onlara yapılan her iyilik bir sadakadır.

Okuduğunuz için teşekkürler. Allah’a emanetsiniz.