“DR. ÖLÜM” LAKABI TAKILAN DOKTOR KİMDİR?

Ömrü boyunca yüzden fazla insana ötanazi uyguladı.

Jack Kevorkian, 1952 yılında Michigan Üniversitesinden Tıp Fakültesinden mezun oldu. Mesleki eğitiminin başlarında tıbbi ana akımdan uzaklaştı. Ölüm hücresindeki mahkumlar üzerinde tıbbi deneyler yürüttü daha sonra öldürücü enjeksiyon yaparak onları öldürdü. Kendisine Dr. Ölüm lakabı takıldı. Bundan sonra intihar klinikleri kurulmasını savundu.

1960-70 yılları arasında Michigan Üniversitesinde ve güney Kaliforniya’daki hastanelerde personel patoloğu olarak çalıştı. 1982 yılında emekli oldu. 1990 yılından itibaren üç buçuk yılda yirmi adet intihar olayında hazır bulundu.

Michigan yaşama meclisi intihara fiziksel olarak yardım sağlamayı suç haline getiren yasayı kabul etti. 1993 yılında bu yasayı ihlal etti ve iki yıl hapis yattı. İlk hapis cezası aldığında “bu ahlaksız yasayı” protesto amacıyla ölüm orucuna başlayacağını bildirerek tehdit etti. Serbest bırakıldıktan sonra Dr. Khalili’nin intiharına yardım etti. İkinci kez hapse girdi. Ölüm orucuna başladığı için sıhhatini kaybetti.

Daha fazla insanın ölümüne katılmayacağına dair bir söz verdi. 1988 yılında bir hastaya ölümcül bir enjeksiyon yapınca birinci derece cinayetle suçlanarak 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sekiz yıl hapis yattıktan sonra iyi halden serbest bırakıldı. Ömrü boyunca yüzden fazla kişiye ötanazi uyguladı. Siyasete atıldı ancak başarısız oldu. 3 Haziran 1928 yılında Michigan’da doğan Jack Kevorkian 3 Haziran 2011 yılında (83 yaşında) Michigan’da öldü.

(Web haber)