CİNLER İNSANLARIN İÇİNE GİRER Mİ? İSLAM’DA CİN ÇIKARMA DİYE BİR OLAY VAR MI?

Cinler insanları akıl hastası eder mi?

Allah’ın varlığına inansın inanmasın geçmiş zamanlardaki insanlarda da zamanımızda ki insanlarda da bir cin korkusu görürüz. Çoğu insan cinler musallat olur diye evde yalnız kalamaz. İnsanlardan kimileri bu canlıları bir mit olarak görür ve varlığına inanmazlarken kimileri cinlerin varlığını kabul eder ve onlardan gelecek zararlardan ciddi bir şekilde korkar. Bu korkular en ufak olaylarda cincilere koşulmasına sebep olur. Ortalık şifa dağıttığını iddia eden ve cin çıkarma seanslarıyla insanlardan yüksek ücretler talep eden uyanıklarla doludur.

Aklımıza bazı sorular takılıyor olabilir. Örneğin, cin diye akıllı bir varlığın yaşadığı ve insanı etkileyebildiği doğru mudur? Dinin cin anlatısı nasıldır? Cin çıkartma seanslarının dinde yeri var mıdır. Cinlerin şerrinden korunmak için ne yapmalı?

Havasız, susuz ortamlarda yaşayabilen; yer çekiminden etkilenmeyen; vücutları toprak su gibi malzemeden oluşmamış başka canlıların da olması akla aykırıdır, fikrini savunabilenler olabilir. Böyle canlıların bulunabileceğine inanmak her akla aykırı olmayabilir çünkü uzayın hakimi bizler değiliz, bizden farklı akıllı canlılar da yaşıyor olabilir.

Kur’an’ı Kerim’de cinler, melekler gibi akıllı, düşünen, konuşan, fikir beyan edebilen, eylem gerçekleştirebilen, insanlardan daha farklı malzemelerden yaratılmış canlıların da bulunduğu bize bildirilmektedir. Müslümanlar olarak cinlerin ve meleklerin varlığına inanmaktayız.

Görüyoruz ki cin çıkarma gibi kökü başka kültürlere dayanan yalan hadislerle de desteklenen bazı olaylar var. Bunlar İslam’a mal ediliyor. Kur’an’dan bazı bölümler okunarak güya insanın içine giren cinler çıkartılıyor.

Cinleri dinin içindeki mitler olarak değerlendirmek doğru mu?

İlahi dinlerin cin anlatısı ile mitlerdeki cin anlatısı farklılık arzeder. Dinin içindeki bahse konu olan varlıklar ateşten yaratılmıştır. Cinler insanın içine girmez, ancak insana vesvese verir ve strese sokar. Stresin yaptığı yıkım ise hastalığa neden olur. Bu hastalıklar patolojik olabildiği gibi psikolojik de olabilir. Cinlerden uzak durmak için Allah’a müracaat edilir ve Allah’ın korumasına sığınılır. Samimi bir kalple Euzü, besmele çekilerek Allah’ın korumasına sığınılır.

Şeytanlarda cin (can) kavmindendir. Şeytanlar, kendilerini güçlü göstererek insanları aldatmaya çalışırlar. Gerçekten Allah’ sığınan bir insanı cinler etkileyemezler.

Mitlerdeki cin anlatısında ise cinler insanın içine girer ruhunu esir alır. Bazı yöntemlerle cinler vücuttan kovulur. Bu yöntemlerde genellikle akıl hastalarına eziyet edilir. Tarih boyunca bu teşhis ve tedaviler cinciler için de büyücüler için de iyi bir ekmek kapısı olmuştur. Cin çıkartma seansları İslami değildir. Cahil insanları aldatıp soymanın bir yoludur. Dinini iyi bilen bir insan bu simsarların yalanlarına inanmaz. Akıl hastalığı beyinde oluşan bir problemden kaynaklanır. Akıl hastalarının şifa bulması zordur.

Psikolojik sıkıntılar bir akıl hastalığı değildir. İnsan hayatında karşılaşmış olduğu travmalara karşı direnç gösteremezse bunalıma girebilir. Bu bunalımı atlatmanın bazı kayda değer yolları mevcuttur. Kişi kendi kendine telkinde bulunarak takıldığı konunun önemini indirgeyebilir, kafasına takmaz ya da onda travma yaratan olay çözüme kavuşarak ortadan kalkar. Her iki durumda da kişi kendini iyi hissetmeye başlar. Bütün insanlar zaman zaman bunalıma girebilirler. Önemli olan bunu aşacak gücü kendinde bulabilmektir. Hiç bir sorun ömür boyu kalıcı değildir. Sabretmek sorunun büyük bir bölümünü yok eder. Yok saymak veya kabullenmek diğer yarısını.

Okuduğunuz için teşekkürler. Mutlu bir hayat dileğiyle…