DOMUZ ETİ VE DOMUZ ÜRÜNLERİNİ YEMEKTEN KAÇINABİLMENİN TEK YOLU VAR

DOMUZDAN ELDE EDİLEN ÜRÜNLER BİRÇOK GIDADA KULLANILIYOR?

Dinimizde domuz etini yemek haramdır. Domuzdan elde edilen diğer ürünleri de kullanmak haramdır. Türk Gıda Kodeksi Avrupa Birliği mevzuatına uygun hale getirildi. Domuz, yaban domuzu ve at eti 2006 yılında kasaplık kırmızı et kapsamına alındı. Türkiye’de domuz yetiştirmek, domuz eti satmak serbest oldu. Dolayısıyla domuzdan elde edilen katkı maddelerinin ticari olarak kullanımına herhangi bir sınırlama getirilmedi.

Bu durumdan dindar insanlar çok etkilendi. Ne alacağını, hangi gıdayı tüketeceğini şaşırdı. Tüm katkı maddelerine dair kodlar bulunmaktadır ve bu kodlar aldığımız hazır gıdaların etiketleri üzerinde yazılı bulunmaktadır ama dindar bir insan için bu bir çözüm değildir. Müslüman insanların bu kodların hepsini aklında tutması ve ürünlerin etiketlerini takip ederek haramdan korunması mümkün değildir. Herkes öyle ya da böyle haram ürünleri yemek zorunda kalmıştır. Bunun bir çözümü var mı? Elbette var…

Amerika’da dini kurallara uygun üretilmiş içinde domuz eti ve domuzdan elde edilen katkı maddesinin bulunmadığı ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler Koser logosu altında üretilmektedir. Büyük alış veriş merkezlerinde bu ürünlere ait özel market rafları bulunmaktadır. Bu raflarda sabundan diş macununa; dondurmadan çikolataya kadar her türlü helal ürünü bulmak mümkündür. 

Dindar olan Yahudiler, Müslümanlar, Hristiyanlar bu ürünlerden yararlanmaktadır. Ehli Kitap’ın müminlerinin kestiği ve yediği şeyleri yemek dinimizce helaldir. Allah’a şirk koşanların kestiği şeyler yenilmez. Koser ürün satan alış veriş merkezlerinin az oluşu ve Koser ürünlerin daha pahalıya satılıyor olması bir dezavantajdır. 

Koser ürünler kimler tarafından organize edilip üretiliyor? 

Yahudilerin dindarları bu sorunu çözmek için Koser ürünler adı altında dinen yenmesi ve kullanılması helal olan ürünler üretmektedirler. İçinde domuz ürünleri ve diğer haram ürünlerin bulunmasını önlemek için azami dikkati göstermektedirler. Bu ürünler Haham’lar denetiminde üretilmektedir. Etinin yenmesi dinen helal olan hayvanlar kesilmekte ve kesimler besmele çekilerek yapılmaktadır. Amerika’da Yahudi nüfusunun çok az olması bu üretimin az yapılmasına neden olmaktadır.

Maalesef Müslümanlarda ve Hristiyanlarda böyle bir girişim mevcut bulunmuyor. Domuz ürünlerini yemek mecburiyetinde miyiz? Bu büyük bir günah ve büyük bir ayıptır. Allah’a karşı uyduracak bir mazeretimiz bulunmuyor…

Domuz eti Amerika’da inek etinin 1/3 fiyatına satılmakta olduğu halde ülkemizde domuz etinin müşterileri pahalı lokantalardır. Amerika’da varlıklı insanlar domuz eti dışındaki etleri tercih ederken fakir insanlar domuz etini yemek zorunda kalmışlardır. Zenginler domuz etini köpekleri için almaktadır. Avrupa’da domuz eti ve domuzdan elde edilen ürünler yoğun bir şekilde tüketilmektedir.

Domuz sütünden peynir ve tereyağı üretimi yapılıyor mu?

Domuz sütü yapısal olarak inek sütüne benzer. Çok yağlı, sulu ve sarı renkte olur. Kıvamı bozuk ve tatsız olur. Bir domuz 5,8 litre süt verir ve sütü % 8,5 yağ içerir. Bir inek 29,5 litre süt verir ve inek sütü % 3,5 yağ içerir. Domuzun sütü kendi yavrularına ancak yeter. Bu yüzden ticari kullanıma uygun değildir. 

Domuz sütü genellikle domuz yavruları tarafından tüketilir. Domuzun sütü kendi yavrularına ancak yeter çünkü domuzlar senede asgari iki doğum yapar. Her doğumda hemen hemen on ya da on iki yavru doğurur. Domuzların karnında yirmi dört meme başı bulunur. Dişi domuzlar oldukça saldırgan yapıdadır ve sütlerinin sağılmasına izin vermezler. 

Domuz sütü sağılamadığı için domuz sütünden tereyağı üretimi de yapılamaz. Domuz yağı diye satılan yağlar domuz iç yağından üretilmektedir. Doymuş yağ oranı az olan zararlı bir yağdır. Ucuz olması dolayısıyla bir çok hazır gıdada domuzdan elde edilen ürünler kullanılmaktadır. 

Bu ürünlerden bazı örnekler verebiliriz: Çikolatalar, kuru pasta, dondurma, hazır çorba, tatlı, bulyon, pizza, öksürük şurubu, bisküvi, kuru pasta, bitkisel yağ, şekerleme, grip ilaçları, öksürük şurupları, sabun, diş macunu, meyve suları, dondurma, un, kek. Ekmek katkıları, yufka, cips, sakız vs.

Şef Edward Lee, domuz sütünden bir ricotta peyniri hazırlamıştır. Hollandalı bir çiftçi deneysel olarak domuz sütünden peynir yapmıştır. Bir kaç girişimci domuz sütünden peynir yapmayı denemiştir. Çok az peynir elde edebilmişler ve yerel olarak kendi satış yerlerinde satmaktadırlar. Domuz sütü, ticari olarak uygun bir ürün olarak kabul edilmez ve ticari üretime uygun değildir. 

Okuduğunuz için teşekkürler. Allah’a emanet olun.