8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜN DÜNÜ BUGÜNÜ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

Dünya Kadınlar Günü süslü tebriklerin paylaşıldığı mesajlarda kalmamalıydı. Dünya Kadınlar Günü 8 Mart’a hapsedilmemeliydi. Dünya Kadınlar Gününde sadece anneler, kız kardeşler, sevgililer ve arkadaşlar hatırlanmamalıydı.

Dünya Kadınlar Günü ülkemizde slogan atma günü gibi algılanmamalıydı. Dünya kadınlar günü kadınların problemlerinin ortaya konması ve nasıl çözüme ulaşacağının bilir kişilerce tartışılıp çözüm üretilmeye çalışılmasına fırsat sunan bir gün olmalıydı.

Dünya Kadınlar Günü bahanesiyle güzel bir başlangıca imza atılmalı ve üretilmeyen, görmezden gelinen sorunların çözümü için yeni bir fırsat verilmeliydi.

Bugün: Açlıkla savaşan kadınlar, tecavüze uğrayan kadınlar, geneleve mahkum edilen kadınlar, aldatan kadınlar, aldatılan kadınlar, öldürülen kadınlar, cinsel kimlikleri erkekler tarafından çalınan kadınlar, ilkel kliniklerde kürtaj yaptıran canından olan kadınlar, çöp tenekesine bebeklerini bırakan kadınlar, eşit işte çalışıp eşit ücret alamayan kadınlar vs. gibi sorunların çözümüne götüren bir yol, bir umut olmalıydı.

Dünya Kadınlar Günü tüm bu sorunların altında yatan nedenlerin irdelenmesine zemin olacak bir günün başlangıcı olmasını umardım. Her yıl Dünya Kadınlar Günü kutlanıyor ama sonuç “Dostlar alış, verişte görsün!” Yakında hediyeleşmeler de başlarsa hiç şaşmam. Kapitalist sistemin sömürmek için kullanmadığı bir gün var mı ki?

Kadınlar günü denince bir erkeğin aklına ilk gelen annesi, kız kardeşleri ve sevgilisi olur ama her erkek kadının elinin hamuru ile mutfakta kalmasını arzu eder. Bu arzu gözle görülmese de sosyal ve ekonomik hayata yansır. Sonuç olarak Dünya Kadınlar Günü bir kez daha maziye gömülür. Bir daha ki yıla kadar kadınlar hatırlanmaz.

Okuduğunuz için teşekkürler.