HACCA VEKİL GÖNDERMEK İSTEYEN KADINLARIN DİKKATİNE

VEKALET YOLUYLA HAC

Hacca gitme ibadetini yerine getirmek, kutsal yerleri ziyaret etmek her Müslümanın gönlünde yatan büyük bir arzudur. Bu yıl diğer yıllardan daha farklı bir heyecan yaşandı çünkü COVID 19 nedeniyle araya iki yıllık bir hasret girdi. Durumu iyi olan her Müslümana farz olan hac ibadetini yerine getirmek isteyen ve gidecekleri kesinleşen müminleri tatlı bir mutluluk sardı. Darısı diğer Müslümanların başına olur inşallah.

Kontenjanların sınırlı sayıda olması hasebiyle çoğu insan bu büyük ibadetten mahrum kaldı. Suudi Arabistan Hac Bakanlığı 2022 yılında yurt dışından ve içinden 1 milyon hacı adayını kabul edeceğini açıkladı. Türkiye’den gidecek hacı adayı 37 bin 770 kişiyle sınırlandırıldı. İlk kafile 7 Haziran’da gitti. Son kafile 5 Temmuz’da yola çıkacak.

SAĞLIKLI BİR MÜSLÜMAN HACCA VEKİL GÖNDERE BİLİR Mİ?

Hac ibadeti Müslüman erkekleri ve kadınları içine alan; oruç tutmak, namaz kılmak gibi her ikisine de farz olan bir ibadettir. Haccın şartları: Hür olmak, rüştünü ispat etmiş olmak, maddi durumu iyi olmak, sıhhati gitmeye elverişli olmak, hac vaktinde orada bulunmaktır. Diğer ibadetlerde olduğu gibi hac için de vakit tayin edilmiştir. Hac ibadetinin hac şartlarına uygun ve vaktinde yapılması gerekir.

Hacca gitmeyi Allah hem kadına hem erkeğe farz kılmıştır ama kimileri de var ki kadınların hacca gitmesine engel oluyor. Neymiş efendim, hac kalabalık oluyormuş da yabancı erkekler kadınlarına sürtünüyormuş. Bu kimseler kendilerinin yabancı kadınlara sürtündüklerini nedense hiç hesaba katmıyorlar. Sürtünmek haramsa kadına da haramdır, erkeğe de. Kim bilir, belki de dünyadaki tüm Müslüman ülkelerde kadınların hacca gitmesi yasaklansın arzu ediyorlar.

İBADETLERDE VEKALET OLABİLİR Mİ?

Bazı fetvalarla kadınların hacca gitmesine engel olunuyor. Zengin ve sıhhatli olduğu halde bir kadın hacca gidemiyor. Kendi yerine bir erkek vekil tayin edip göndermek zorunda kalıyor ve vekil tayin ettiği erkeğin hac masraflarını ödüyor. Böylece hac ibadetini yerine getirmiş oluyor. Acaba bu ibadet yerine getirilmiş oluyor mu?..

Bir insan ibadetlerini yapıvermesi için yerine bir vekil tayin edebilir mi?.. Haç bir ibadet midir?.. İbadetse ibadetler konusunda böyle bir açık kapı bulunuyor mu?.. Hacca gitmenin diğer ibadetlerden bir farkı var mı?.. Bir insan, diğer bir insanın yapması gereken ibadetleri yerine getirebilir mi?.. Hasta bir insanın, namaz ve oruç ibadetlerini aileden başka biri yerine getirebilir mi? Bu soruların cevaplanması gerekiyor.

Hacca vekil gönderme fetvası bir hadis rivayetine dayandırılmaktadır. Ayetlerde böyle bir vekalet söz konusu değildir. Allah gücünün yetmeyeceği bir şeyden kullarını sorumlu tutmaz fakat gücü yeten de ibadetini kendisi yerine getirir, başkalarına devredemez.

Niyet kesinlikle belli… Kadınlar hacca gitmesin, bu ibadetin sevabından mahrum kalsın istiyorlar. Sanki Allah, bir gün gelip de hacca gidenlerin bu kadar kalabalık olacağını hesaplayamamış ve bundan dolayı kadınlara hacca gitmeyi farz kılmıştır. Kendi kafalarına göre kadınları hacca gitmekten yani farz bir ibadetten men ediyorlar.

Ne hikmetse bazı müellifler: “Karısının elini, yüzünü başka erkeklere gösteren kocalar deyyus olur, cennete giremez.” diyor. Bu zihniyete göre ve bu fetvaya göre karısıyla hacca gidenler deyyus olmaya gidiyor. Tabi ki böyle fetvalara inananlar, karılarını hacca götürmek istemiyor.

KADINLAR DİNİ VAZİFELERİNDEN VE SOSYAL HAYATTAN TAMAMEN TECRİT EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR.

Allah, ayetlerinde evlerinizde oturun mu diyor yoksa evlerinize gelen erkek ziyaretçiler ile muhatap olduğunuzda yılışmayın, vakarlı (ağırbaşlı) olun mu diyor?.. En kutsal yer olan Kabe’de kadın ve erkek yan yana yürüyor, yan yana taş atıyor. Namaz kılan erkeklerin önünden kadınlar geçiyor fakat Kabe’deki erkeğin namazı bozulmuyor ama Türkiye’deki camilerde araya perde çekiliyor.

Cahil vatandaş: “Camiye kadınlar alınmasın, öksürdüklerinde tahrik oluyorum, namazım heba oluyor.” diye gidip müftüye şikâyet ediyor. İki karısı var ama hala gözü dışarda. Allah’ın evinde Allah’ın huzurunda bile aklı başka yerde oluyor. Böylelerinin insan mı yoksa şeytan mı olduğu belli olmasa gerek.

Türkiye’de kadın erkek ayrı kapıdan camiye giriyor. Cenaze namazı, bayram namazı, cuma namazına da kadınlar katılamıyor ve bayram namazı, cuma namazı kılamıyor. En yakınının cenaze namazına dahi katılamıyor.

Dünyanın her tarafında kadınlar istediği zaman istediği namaza katılabiliyor. Kadın erkek farklı ülkelerden farklı insanlar birbirleriyle selamlaşıyor. Öyle güzel bir manzara ki kelimelerle ifade edilemez, bizzat yaşamak gerekiyor.

Allah’a şükür, namazlarını beş vakit eda etmeye çalışan bir insanım. Amerika’da Cuma namazlarına katıldım ama maalesef kendi ülkemde katılamıyorum. Bu Müslümanlık tarzı bizim Anadolu Müslümanlığına mahsus olsa gerek… Varsın olsun, en güzel Müslümanlığı yine de biz yaşıyoruz (!)

Selam ve dua ile kalın. Allah’a emanet olun.

Kaynak

Medya