ALKOLLÜ İÇECEKLER NEDEN GÜNAH?

Tarih boyunca alkol üretimi gerçekleştirilmiş ve içecek olarak kullanılmıştır.

Alkol tarih boyunca insanlar tarafından kullanılmış bir üründür. İnsanlar çoğu zaman keyif için çoğu zaman da sıkıntılarından uzaklaşmak için alkollü içecekleri tercih ederler. Alkol, çeşitli maddelerin ve doğal olarak şeker barındıran besinlerin mayalanarak fermantasyona tabi tutulması ile üretilir. İnsanların içeceklerde kullandığı alkol etil alkoldür. Bu alkol; şeker pancarı, şeker kamışı, üzüm, elma, armut, erik, mısır, arpa pirinç gibi şekerli hammaddelerden üretilmektedir. Bu üretim, besin taneleri içinde bulunan şeker ve nişastaların fermantasyon yoluyla alkole dönüşmesi ile gerçekleşmektedir.

Alkol bağışıklık sistemini zayıflatır. Saf etanol insan tüketimi için üretilmez çünkü kesinlikle toksin maddedir. İçeceklerde az miktarda etil alkol kullanılır. Etil alkol miktarı artıkça ölümcül risk de artar. İçki içindeki etil alkol %15 civarlarına ulaşırsa ölüm riski ve kör olma riski çok artar. Etil alkol vücutta karaciğer tarafından işlendiği için yüksek alkol tüketimi karaciğerlere zarar verir.

Metil alkol koku, kıvam ve renk olarak etil alkolden ayırt edilemez. Metil alkol içeceklerde kullanılmaz çünkü geri dönüşümsüz hasar bırakır. Ölümcül ve kör edicidir. Bu nedenle içeceklerde kullanılmaz. Metil alkol ucuz olduğu içi kaçak içkilerde tercih edilmektedir. Bu da insan ölümlerine ve aşırı sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Metanol; endüstride boya çözücü, teksir makine sıvısı, uçak yakıtı, laboratuvarlarda çözücü ve yasa dışı içki üretiminde kullanılmaktadır.

ALKOL ALMANIN DİNİ YÖNÜ NEDİR?

Alkol almak büyük günahlardandır.

Yahudilerde alkol alan kimse taşlanarak öldürülür fakat Tevrat’ta böyle bir hüküm yoktur. Bu ceza Yahudi din adamlarının insan öldürme cezalarında aşırılığa kaçmasından kaynaklanmıştır. Müslümanlıkta alkol haram olmakla birlikte alkol alanın cezası duruma göre değişir. Örneğin, kişi alkollü iken vasıta kullanırsa, aldığı alkol sonucu kazaya neden olmuşsa, naralar atarak veya patlayıcı maddeler kullanarak çevresini rahatsız etmişse, eşine ve çocuklarına zarar vermişse elbette suçuna uygun bir ceza alır.

Alkollü iken işlenen suçlar kasten işlenmiş suçlara girer çünkü kişi alkolün insan beyni üzerindeki olumsuz etkilerini bile bile alkol almıştır. Evinde alkol alan cezalandırılmaz, günahı ahirete bırakılır fakat alkol üretip satan kimseler, insanlara zarar veren ürünler üzerinden para kazandığı için ceza alır. İslam, insanların mallarının da canlarının da korunmasını hedef alır.

Alkol bağımlılığı ekonomik kayıplara neden olur. Alkol bağımlıları sabahları uyanıp vaktinde işinin başında olamaz. Bu durum iş ve itibarına kaybına sebep olur. Alkol bağımlılığı unutkanlığı artırır. İleri yaşlarda bu daha da artar ve erken bunamaya neden olur. Alkol insana cesaret verir. İnsan normal zamanda utanıp yapamayacağı davranışları alkol alınca rahatça yapar. Baskıladığı duygularını açığa vurur. Öfkesini kontrol edemez.

Alkol bağımlılığı kişinin beden ve ruh sağlığını etkiler. Kronik alkolizm cinselliği olumsuz yönde etkiler. Alkolik erkeklerde plazma testosteron seviyelerinde düşme ve östrojen seviyelerinde yükselme görülür. Karaciğer ve hormonlara bağlı işlev bozuklukları ortaya çıkar.

Alkole bağlı olarak cinsel suçlara eğilim ve cinsel kıskançlıklar artar. Bunda alkolik kişinin eşinin onu iktidarsızlıkla suçlamasının önemli bir rolü vardır. Alkolik kimse cinselliğinin mükemmelliğini eşine karşı savunmak ve kendini ispatlamak için cinsel suçları işlemeye yönelir. Kendini iktidarsız hissetmesi nedeniyle eşini aşırı derecede kıskanmaya başlar. Alkol tedavi edilmesi güç bir hastalıktır fakat alkol bağımlısı kişi istediği takdirde tedavi olabilir ve alkol bağımlılığından kurtulabilir.

Alkolle ilgili ayet mealleri:

2: BAKARA / 219. 220. Sana kumar ve içkiyi soruyorlar. De ki: “Her ikisinde de hem büyük bir günah hem de insanlar için yararlar vardır ve her ikisinin de zararı, yararından büyüktür.” De ki: “Dünya ve ahiret için bağışlanma dileyin. Allah, düşünesiniz diye ayetlerini size böyle açıklıyor. Sana ne harcamaları gerektiğiyle ve yetimlerle ilgili sorular soruyorlar. De ki: “Eğer onlarla ilgilenirseniz onlar sizin kardeşlerinizdir. Onlara iyilik edin. Allah gösteriş yapanı da iyilik edeni de bilir. Allah dileseydi sizi lanetlerdi ama Allah güçlüdür ve hikmet sahibidir.

5: MAİDE / 90. 91. Ey iman edenler, içki, kumar, putlar ve fal şeytanların iğrenç işlerindendir, umulur ki artık bunlardan kaçınırsınız.

MEYVELERDE ALKOL VAR MIDIR?

Meyvelerde şeker ve nişasta bulunur ama alkol bulunmaz. Alkolün oluşması için meyvelerin kapalı bir kapta tutulması ve mikroorganizmalar aracılığıyla fermantasyona uğraması gerekir.  Fermantasyon olunca meyvelerdeki şeker ve nişastalar alkole dönüşür. Meyvelerin aşırı olgunlaşıp çürümeye başlamasıyla meyveler, alkol fermantasyonunda olduğu gibi toksik maddeler üretmeye başlarlar.

Bazı din adamları tarafından Nahl Suresi 67. ayetin hatalı bir şekilde yorumlandığı göze çarpıyor. Bu mealler sanki içkiyi Kur’an övüyor gibi bir intiba bırakıyor. Aşağıda gördüğünüz gibi çok anlamsız yorumlar bulunuyor:

(16/Nahl, 67. Hurma ve üzüm (ağaçlarının) meyvelerinden içki çıkarır ve güzel bir rızık elde edersiniz. Akleden bir topluluk için bunda ayet vardır.

Nahl Suresi 67Hurma ağacının meyveleriyle üzümlerden de şarap yaparsınız, güzel bir rızk elde edersiniz; şüphe yok ki bunda da akıl eden topluluğa bir delil var.)

Ayetin Arapçasını ele alırsak “içki çıkarırsınız’ diye yorumladıkları kısmın içki ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. Bu ayetin Arapçası aşağıda verilmiştir.

وَمِنْ ثَمَرَاتِ النَّخ۪يلِ وَالْاَعْنَابِ تَتَّخِذُونَ مِنْهُ سَكَرًا وَرِزْقًا حَسَنًاۜ اِنَّ ف۪ي ذٰلِكَ لَاٰيَةً لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ 67

وَمِنْ ثَمَرَاتِ النَّخ۪يلِ وَالْاَعْنَابِ   Hurma ağaçlarının ve üzüm asmalarının meyvelerinden

تَتَّخِذُونَ مِنْهُ سَكَرًا وَرِزْقًا حَسَنًاۜ     şeker ve güzel bir rızık elde ediyorsunuz.

سَكَرً şeker,         مِنْهُ سَكَرًا  ondan şeker.

وَرِزْقًا حَسَنًاۜ   ve güzel bir rızık

16: NAHL / 67. Hurma ağaçlarının ve üzüm asmalarının meyvelerinden şeker ve güzel bir rızık elde ediyorsunuz. Elbette aklını kullanan bir kavim için bunda Allah’ın varlığına dair deliller bulunuyor.

İçkili iken namaz kılmak, camiye girmek suçtur çünkü namaz kılmak sırasında sarhoş kimsenin toplum düzenini bozma olasılığı mevcuttur. Ayrıca haram, insanın midesindeyken namazı da olmaz.

Beyni sulandıran, aklı örten şeylerin azı ve çoğu dinimizde haramdır. Bundan dolayı içki büyük günahlardandır ve içki içene büyük günah yazılır. İçki içen veya uyuşturucu kullanan biri kazara bir adam öldürmüşse kanunen kazara öldürmüş kabul edilmez. Kasıtlı öldürmüş kabul edilir çünkü kazaya sebep olan kişi içkinin beyni sulandırdığını bile bile içkiyi içmiştir. Bu kişi eğer kazara birinin gözünü çıkarmışsa onun gözünün de çıkarılması farz olur ve hâkim bu yönde karar verir.

Kişi evinde içerse ve ailesine zarar vermezse ona herhangi bir ceza uygulanmaz. Onun cezası ahirete kalır. Şayet ailesine veya dışarda bir kimseye zarar vermişse verdiği zarara göre ceza alır. Sarhoşken oldu, mazeretini ileri süremez. Sarhoş olmayı bilerek tercih etmiştir.

Allah bu dünyada, inansın veya inanmasın, bütün kullarına rahmet eder. Kimsenin kimseye zulmetmesini istemez. Dolayısıyla satmak üzere içki üretmek de Müslüman olsun veya olmasın herhangi bir kimseye bunu satmak da günahtır. Allah bize zararı dokunmayan insanlara iyi davranmamızı emreder. Alkol üretenin ve insanlara bunu satanın cezası hem bu dünyada vardır hem de ahirette.

Alkol alıp kaza yapanla, alkolü kaza yapana satan kimse aynı suçtan yargılanır çünkü her ikisi de alkolün olumsuz etkilerini bilmektedir. Alkolü satan kimse de cinayete veya kazaya azmettirmiş olur.

ALKOLÜN EVLİLİK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Alkolik insan eşine, çocuklarına, işine karşı ve topluma karşı sorumsuz davranır.

Alkol bağımlılığı erkeklerde kadınlara oranla beş kat daha fazladır. Evliliklerde geçimsizlik nedenlerinden biri alkoldür. Bu durum çoğu zaman boşanmalara neden olmaktadır. Alkolik kişiler işini aksatır. Eşine ve çocuklarına yeterli zaman ayırmaz. Evine harcaması gereken parayı alkole harcar. Alkolik insan aşırı derecede sinirli ve tahammülsüzdür. Sinirlilik ve tahammülsüzlük, aile içi çatışmalara sebep olur. Eşini ve çocuklarını basit nedenlerden dolayı döver.

Alkolik kimseler aile içi çatışmaları bahane ederek evinden uzaklaşır veya evine geç saatlerde gelir. Evlilik kurumunda üzerine düşen babalık görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmekte zorlanır. Çocukların ve evin bütün sorumluluğu eşine kalır. Eşi yorgun düşer ve sonunda isyan eder. Böylece kişinin eşi ile arası bozulur. Alkol bağımlıları sıhhatlerini kısa sürede kaybeder.

Alkol bağımlısı bir kimse eşini cinsel ve duygusal açıdan tatmin edemez. Eşiyle çocuklarıyla iletişim kuramaz. Onlara her daim kötü davranır. Eşini aldatır. Sarhoşken oldu diyerek yaptığı kusurları alkole yükleyip kendini temize çıkarır. Halbuki kendi iradesiyle sarhoş olmuştur.

Alkol bağımlılığı olan kimselerin yakınları bu durumdan aşırı derecede etkilenir ve dolayısıyla kalp-damar, hastalıkları, depresyon, baş ağrısı, gastrit, ülser gibi hastalıklara maruz kalırlar.

Alkol alan kimseler zamanla ileri derecede alkolik olur. Alkol bağımlısı olunca çalışamaz hale gelir. Alkol parası temin etmek için çalar, rüşvet alır vs. Yaptıklarından dolayı hapse gider. Çocuklarını okulda ve arkadaşları içinde küçük düşürmüş olur. Eşi çocuklara olup biteni anlatmakta sıkıntı çeker. Her baba, çocukları için bir rol modeldir. İleride çocuk babasını taklit etmeye çalışabilir. Zincirleme mutsuz aileler oluşabilir. Bu yadsınamayacak bir tehlikedir.

Allah’ın da bizleri uyardığı gibi alkolün zararları yararlarından çoktur. Bundan dolayı İslami yaşantı aile içi geçimsizliğe engel olabilir çünkü İslam’da Alkollü içecekler haramdır. Alkol alan kimsenin namazı kabul olmaz. Bundan dolayı dindar insan alkol almaz. Alkol kullanmayan bir kişi ile her zaman diyalog kurulabilir çünkü kişi öfke kontrolüne sahip olur. Çevresi ile uyum içerisindedir. İşinde başarılı olur. Örnek alınmaya namzettir. Çocuklarının rızkını alkole harcamaz.

Alkol almayan kimseler daima aklını kullanarak hareket eder. Adımlarını kontrollü atar. Ayağını yorganına göre uzatır. Eşine ve çocuklarına iyi davranır. Hormonları dengeli olur. Cinsel yaşamı düzgündür. Eşiyle duygusal iletişim kurabilir. Ailede sağlık ve barış hüküm sürer. Zina etmek haram olduğu için mutluluğu evinde arar. Eşini aldatmaz. Hırsızlık ve diğer adi suçları işleyerek çocuklarına kötü örnek olmaz. Şeytan insanı alkol almaya teşvik eder çünkü insanın huzurlu bir hayat sürmesini istemez. Alkolsüz bir ömür ve mutlu yuvalar dileğiyle.

Kaynak

Kur’an’ı Kerim

Araştırma yazıları