SİSTEİN NEDİR? SİSTEİN HELAL MIDIR?

L-Sistein gıda maddelerinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Sistein proteinleri oluşturan 20 aminoasitten biridir. Su ve Asetik Asit içinde çözünür. Erime noktası: 240 °C’dir. Birçok aminoasitte olduğu gibi bu aminoasitte de hem L- hem de D- izomeri vardır. Doğada izomeri var olan L- Sistein’dir. Sistein kükürt atomu içerir. Diğer amino asitlere göre daha hidrofobiktir. Konumuz olan sistein L- sistein’dir.

L-Sistein gıda maddelerinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. L- Sistein nereden elde ediliyor, nerelerde kullanılıyor, Müslümanlar için dini bir sakıncası var mı haklı olarak merak konusu olmuştur.

En büyük Sistein üreticisi Çin’dir. Onu Japonya ve Almanya takip etmektedir. Sistein genellikle berberlerden toplanan insan saçlarından, domuz kıllarından, kaz ve ördek tüylerinden ve boynuzdan üretilmektedir. 10 kg saçtan 1 kg L- Sistein elde edilmektedir. E910 ve E920 koduyla L- Sistein çeşitli endüstriyel gıdalarda kullanılmaktadır.

L-Sisteinin kullanım alanlarından başlıcaları fırınlardır. L-Sistein ekmeğin kabarmasında etkilidir. Hamurun kabartmak için kullanılan bir üründür. Yufka açımını kolaylaştırdığı ve birbirine yapışmayı önlediği için hazır yufkalarda da L-Sistein kullanılmaktadır.

Sistein Türkiye’de de kullanılmaktadır. İnsan kılından ve domuz tüyünden yapılmış olması nedeniyle L- Sistein dini açıdan sakıncalıdır. Bu durum Müslümanlar için sıkıntı yaratmaktadır. Ekmekte kullanılması yasaklanmıştır ama kraker vs. gibi diğer unlu ürünlerde bir yasak söz konusu değildir.

Sistein gıdalardan doğal yollarla da elde edilir. Sistein zengini doğal gıdalar bulunmaktadır. Bunların en başında gelen gıdalar protein zengini gıdalardır: kırmızı ve beyaz et, süt ürünleri, yumurta, karnabahar, soğan, sarımsak, lahana gibi kükürt açısından zengin olan gıdalar sistein açısından da zengindir. Doğal yollarda sistein almak yararlıdır. Sistein antioksidan özelliklere sahiptir. Ultraviyole ışınlarına karşı cildi korur. Cildin erken yaşlanmasını önler ve esnekliğini korumaya katkıda bulunur.

Allah’a emanet olun.