KARINCALARDAN KURTULMANIN EN BASİT YOLU

Evimizdeki karıncalarla nasıl başa çıkarız.

Karıncalar sosyal bir yaşam sürdürürler. Çalışkan hayvanlardır. Koloni denilen büyüklü küçüklü gruplar halinde yaşarlar. Bir kolonide üç grup karınca bulunur: kraliçe karıncalar, erkek karıncalar ve işçi karıncalar. Koloni içerisinde her karıncanın belirli bir görevi vardır.

Erkek karıncalar ve kraliçe karıncalar iri yapılı ve kanatlı böceklerdir. Erkek karıncaların görevi kraliçe karıncaları dölleyerek nesillerini sürdürmektir. Kraliçe karıncaların kanatları, çiftleştikten sonra kaybolur ve ilkbahardan sonbahara kadar sürekli yumurtlarlar. 

İşçi karıncalar ise ufak yapılı olurlar ve hiçbir zaman kanatları olmaz. Yuva yapımından, yuvayı korumaktan, besin bulmaktan ve yuvaya taşımaktan sorumludurlar. Bundan dolayı işçi karıncalar yuvaların oluşmasında ve besine ulaşılacak yolların açılmasında çalışırlar. Beton duvarları bile delmekte ustalık gösterirler. Evlerinizin duvarlarında tüneller açarlar. Buldukları besinleri yuvalarına taşırlar. 

Karıncaları gözlemlediğiniz zaman birbirleriyle yardımlaştıklarını görürsünüz. Karşılaştıkları zaman birbirlerine yol verirler. Bir yiyecek buldukları zaman hemen diğer arkadaşlarına haber verirler. Bir karıncanın taşıyamadığını iki veya üç karınca birleşerek taşır. 

Karınca yuvaları bir mimarlık ve mühendislik eseri gibidir. Dallı budaklı geçitleri ve minik minik odaları vardır. Bu odaların bir kısmı yiyeceklerini depolamak için bir kısmı yumurtaları kuluçkaya bırakmak için diğer bir kısmı da karıncaların barınması içindir. Yuva giriş ve çıkışlarını rüzgardan korunacak şekilde yaparlar.

MUTFAĞIMIZDAKİ KARINCALARI NASIL KOVARIZ?

Kış sona erip havalar ısınmaya başlayınca karıncalar ortaya çıkmaya başlarlar. Alt katlardan apartman dairelerinin üst katlarına kadar ulaşabilen karıncaların hedefinde mutfaklar vardır. Onları diğer yerlerde gördüğümüzde böcek zehirlerini kullanabiliriz fakat mutfakta karınca ordusuna rastlarsak onlarla nasıl savaşacağımızı bilemeyiz çünkü mutfakta böcek zehirlerini kullanmak istemeyiz.

Mutfağımızdaki karıncaları yok etmek için medyada  gördüğümüz, eşten dosttan duyduğumuz her öneriyi deneriz. Bunlar işe yaramazsa son çare olarak böcek zehirlerine baş vurmak zorunda kalırız. Karıncalarla başa çıkmak çok zordur. Hele mutfağımızı istila etmişlerse…

Mutfakta kullanabileceğimiz basit bir yöntem var. Bir avuç cin biberi iki litre suda kaynatalım. İçine birazcık sıvı el sabunu koyup köpürtelim. Karıncaların üzerine sıkacak olursak bu karışım onları öldürüyor. Karıncaları öldürmeden kaçırmak istiyorsak bu karışımı onların geldiği yerlere sıkalım. bir yaz ve karıncasız bir mutfak dileğiyle hoşça kalın.