Hareketli diş protezlerini temiz tutmanın en ucuz ve en doğal yolu nedir?

Diş protezlerinin temizliğine çok dikkat etmek gerekir.

Diş protezleri doğal dişlerimiz gibi kireç tutarak kirlenir. Protezler sabit ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılır. Hareketli protezler ağızdan ayrılarak temizlenir.

Hareketli protezin aşırı kireç tutması protezin dengesini bozarak onu kullanılmaz hale getirebilir. Bozulup ağzınıza tam oturmayan hareketli protezlerin altına besin parçaları doluşur. Bu durum dişlerinizin kireç tutmasına sebeb olur. Dişleriniz kireç tutarsa diş etleriniz aşağı çekilir ve sinirler açığa çıkar. Ağzınıza soğuk veya sıcak bir şey aldığınızda dişlerinizde sızlama olur. Ağız kokusu başlar. Bu durum uzun sürecek olursa dişlerinizi kaydedebilirsiniz. Bundan dolayı hem ağız temizliğine hem de protez temizliğine dikkat etmek gerekir. Protezin temizliği protezin ömrünü uzatır. Ağzınızda istenmeyen bakterilerin oluşmasını önler.

Protez temizliğinde çamaşır suyu ve deterjanlar kullanılmamalıdır. Bunlar protezin yıpranmasına ve ömrünün kısalmasına neden olur. Piyasada diş protezleri için özel üretilen anti-bakteriyel bakım tabletleri satılmaktadır. Diş protezini örtecek kadar suyun içerisine bu tabletten konur ve sabaha kadar bekletilir. Sabah sert olmayan bir fırça İle protez temizlenmelidir çünkü sert fırçalar protezi çizmektedir. Protez üzerindeki çizikler bakterilerin protez üzerine yerleşmesine zemin hazırlamaktadır. 

Takma dişleri temizlemek için bakım tableti fiyatları size pahalı geliyorsa bunu yapın.

Limon tuzu, hareketli protez dişlerin temizliğinde kullanılan güvenli bir yöntemdir.

Bakım tableti fiyatları bazı insanlara pahalı gelmektedir. Siz de bu insanlardan biriyseniz doğru yerdesiniz demektir. Protezini ucuz ve birkaç saat içinde temizlemek istiyorsanız elbette bunun bir yolu var.

Protezinizin sığacağı küçük bir kap edinin. İçine protezinizin üstünü örtecek miktarda su koyun. Sonra suyun içine 1/3 çay kaşığı limon tuzu ekleyin. Dişinizi bu su içerisinde 4-5 saat bekletin. Sonra protezinizi yumuşak ya da orta sertlikte bir fırça ile fırçalayın. Dişiniz ilk günkü gibi parlak ve temiz olacaktır. Bunu ayda bir kaç kez yaparsanız 3 saat gibi bir zaman dilimi protez temizliğiniz için yeterli olacaktır. Limon tuzu ucuz ve sağlıklı bir üründür. Diş protezinize de bir zarar vermez. Sağlıklı bir ömür dileğiyle.