ORMAN YANGINLARINA KARŞI DUYARLI OLALIM

GÖZ YAŞLARIMIZLA YANGINI SÖNDÜREMEYİZ.

Yazın en sıcak günleri geldi kapımıza dayandı. Antalya’da sıcaklık 39-40 dereceyi buldu. Kuzey illerimizde yer yer sağanak yağış beklenirken Akdeniz bölgesi sıcaklarla boğuşmak zorunda kalacağa benziyor. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının bu bölgelerde daha da artacağı gözüküyor.

Geçen yıldan acı tecrübelerimiz var. Geçen yılki sıcaklarda ağaçların yaprakları kavruldu. Vatandaşların, klimaları kesintisiz kullanması sonucu trafolara çok yük bindi. Trafolar kaldıramaz oldu. Geçen yıl ormanlarımız yandı, kül oldu. Kolumuz kanadımız kırıldı. Allah bir daha o günleri yaşatmaz inşallah bizlere.

Ülkemizde ne kadar çok orman yanarsa o kadar çok biyolojik denge bozulur. Hava sıcaklıkları her geçen yıl daha fazla artmaya devam eder. Aynı şeyleri yaşamamak için biz vatandaşlara büyük görevler düşüyor. Önümüzdeki günlerde nem oranının düşmesi ve hava sıcaklığının artmasıyla orman yangınlarında artış görülebilir. Kuvvetli rüzgarların esmesi ile yangınlar hızla büyüyebilir. Vatandaşlarımızın duyarlı olması yangınlara erken müdahale edilmesini sağlayabilir.

ORMAN YANGINLARINA İZİN VERMEYELİM

ORMANLARIMIZ YANIP KÜL OLMASIN.

Ormanlar ülkemizin akciğerleridir. Bu dönemde ormanlara girilmemesi tavsiye edilir. Yangına neden olabilecek yerlere cam, pet şişe ve sigara izmariti atılmamalıdır. Bu koşullarda anız, bahçe ve sera temizliği için ateş yakılmamalıdır. Yangın riskini artıracak davranışlardan kaçınılması gerekir.

Ormanlarda çıkan yangınlar, rüzgarların etkisiyle hızla büyür. Ayrıca vücudu tutuşmuş can havliyle oradan oraya koşuşan zavallı hayvanların da etkisiyle yangınlar uzak bölgelere taşınır. Yerleşim yerlerine sıçrayan yangınlar can ve mal kayıplarına sebep olur.

Yangınların çokluğu nedeniyle söndürme ekip ve elamanları konusunda sıkıntıya düşülebilir ve gözümüzün önünde ormanlarımız yok olabilir. Bütün bunlara sebep olmak istemiyorsak her zamankinden daha duyarlı olmalıyız. Orman yangınlarına karşı çok duyarlı olmak ve bir olumsuzluk gördüğümüz takdirde 112 Acil Çağrı merkezini haberdar etmek bir vatandaşlık görevidir.

Hoşça kalın.