36 BEDEN BAYAN PANTOLON KALIBI

GÖNDERİ 1


36 BEDEN BAYAN PANTOLON KALIBI

Bu gönderiler bayanların kendi kıyafetlerini kendilerinin hazırlamasına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu bölümde bayan pantolon kalıplarının serisi minyatür olarak verilecektir. Seri 36 ile 54 bedenler arası olacaktır. Kaç beden giydiğinizi nasıl bulacağınız da size açıklanacaktır. İstediğiniz bedeni milaj kağıdı üzerine aktararak kullanabilirsiniz.

Pantolon kumaşlarında dokuma kumaşlar kullanılır. Bu kumaşlar esneyen ve esnemeyen olarak iki kısma ayrılır. Kalıp hazırlamada en önemli unsur sağlıklı bir ölçünün alınmasıdır. Esnemeyen kumaşlarda bolluk payı verilir. Esneyen kumaşlarda kumaşın esnekliği göz önünde bulundurulur ve ölçülerde biraz daraltmaya gidilir. Ölçüler, vücudu saran dar giysiler üzerinden ve bolluk verilmeksizin alınır. Bolluk payı ölçüler hesaplanırken verilir ve kalıp çıkarılırken kalıba yansıtılır. 

İŞLEM BASAMAKLARI

Pantolon kalıbında en önemli ölçü basen ölçüsüdür. Pantolon bedeninizi bulmak için: Basen çevrenizi en geniş yerinden bolluk vermeden ölçün. Bulduğunuz rakamı minyatür kalıptaki şekil 1’in altında verilen 36 beden basen ölçüsüyle karşılaştırın. Minyatür kalıbın basen ölçüsü sizin bulduğunuz basen ölçüsünü tutuyorsa o kalıp sizin bedeninize  uygun demektir. 

Kalıp basen ölçünüzü bulmak için: Bolluk vermeksizin basen çevrenizi ölçün. Bulduğunuz ölçüye 2 cm ilave edin ve dörde bölün. Arka ve ön bedenin yarısı çalışılır. Ön belden 0,5 cm çıkarın. Arka bele 0,5 cm ekleyin çünkü ön basen ve ön bel; arka basen ve arka belden 1cm daha küçük olur.

36 BEDEN ön basen = 22,5 cm olarak ve arka basen = 23,5 cm olarak bulunmuştur. Pantolon boyu ve basen genişliğinden bir dikdörtgen çizerek işe başlayın. Şekil 2’de olduğu gibi işlemlere devam edin.

Bel ölçünüzü bulmak için aynı yöntemi kullanın: Bolluk vermeksizin bel çevrenizi ölçün. Bulduğunuz ölçüye 2 cm ilave edin ve dörde bölün. Ön belden 0,5 cm çıkarın. Arka bele 0,5 cm ekleyin. Ön bel genişliğine 3 cm pili payı ve arka bel genişliğine 3 cm pens payı verin. Minyatür kalıbın beliyle karşılaştırın.

Bulmuş olduğunuz ön basen ölçüsü ve pantolon boyundan bir dik dörtgen oluşturun. Bulmuş olduğununuz arka basen ve bel ölçüsünden ikinci bir dik dörtgen oluşturun. Bak: Şekil 1

Şekil 2’deki ölçüleri kullanarak pantolon kalıbını tamamlayın. Eğer daha önce hiç giysi kalıbı çıkarmamışsanız önce bir minyatür kalıp çıkarmanızı tavsiye ederim.

Prova: Baseni bulduktan sonra kalıp üzerinde bel ölçünüzü ayarlamak oldukça kolaydır. Patron beli biraz darsa yanlardan dışa çıkarak yanı tekrar çizebilirsiniz. Biraz genişse aynı şekilde yanlardan içeri girerek yanı tekrar çizersiniz. 

Kemer ölçünüzü bulmak için bel çevrenize 2 cm düğme payı verin. Kemer eni 3+3=6 cm’dir. Kemer çevresine birer cm dikiş payı verin.

Minyatür kalıptaki ölçüleri gerçek büyüklükte milaj kağıt üzerine geçirin. Kendi pantolon boyunuzu ve iç paça boyunuzu alın. Şayet verilen kalıbın pantolon boyu sizin pantolon boyunuzdan uzun veya kısaysa bunu paça kısmından kısaltın.

Düzeltmeleri milaj üzerinde yapabilirsiniz. Tıpkı belde yaptığınız küçültme ve büyütme işlemleri gibi paçalarda, dizlerde ve pantolon boyunda da yapabilirsiniz. Bunlar sizin zevkinize ve vücut özelliğinize göre tercih sebebiniz olabilir. Size tavsiyem minyatür kalıbı iyice incelemeniz ve rakamları milaj kağıdına doğru olarak aktarmanızdır.

Paçaya 3 cm, dikiş yerlerine 1 cm dikiş payı verilecektir. Cep astarını kopyalamayı ve 1 cm dikiş payı vermeyi unutmayınız. Kemer telalanacaktır.

Dikiş: Ön bedende cepler, pililer, fermuar tamamlandıktan sonra arka bedende beldeki pens kapatılır. Sonra diğer bölümler birleştirilir. En son kemer takılır ve paça bastırılır. İç dikişler overlok yapılarak, eğer overlok yoksa dikiş makinasında zikzak yapılarak veya elde sülfile yapılarak dikiş yerleri temizlenir. Ütülenir.

Selam ve duayla kalın.