40 BEDEN BAYAN PANTOLON KALIBI


GÖNDERİ 3

40 BEDEN BAYAN PANTOLON

Bu gönderi 10 Ağustos 2022’de yayınladığım bayan pantolon serisinin devamıdır. Bugün 40 bedenin minyatür kalıbını veriyorum. İnşallah sizler için yararlı olur. Basen ölçünüz 98 cm geliyorsa 40 beden giyiyorsunuz demektir.

Basen ölçüsü ve pantolon boyunuzu kullanarak iki dikdörtgen çizeceksiniz. Bu dikdörtgenlerden biri ön bedenin yarısı, diğeri arka bedenin yarısı olacak. Pantolon kalıbı çıkarırken en önemli ölçü basen ölçünüzdür.

Kalıp basen ölçünüzü bulmak için basen çevrenize 2 cm ilave edeceksiniz. Sonra dörde böleceksiniz. Ön bedenden yarım santimetre eksiltecek ve arka bedene yarım santimetre ilave edeceksiniz çünkü arka beden ön bedenden 1 cm daha fazla olur. 

Kalıp için basen ölçüleri nasıl bulunur?

Bolluk vermeden basen ölçülür.

40 beden basen çevresi = 98 cm’dir.

Basen çevresine 2 cm bolluk payı verip dörde bölüyoruz.

98 + 2 = 100 : 4 = 25 cm

Ön = 25 – 0,5 = 24,5 cm

Arka = 25 + 0,5 = 25,5 cm olur.

Pantolon boyu = 95,5 cm’dir. Kendi boyunuza göre ayarlayınız. Belinizde bir fark görürseniz yanlardan içe doğru veya dışa doğru girme çıkma yapabilirsiniz. Minyatür kalıbı inceleyiniz.

Yukarıdaki minyatür kalıbı milaj kağıdına cm olarak uygulayınız. Ölçüleri doğru geçirip geçirmediğinizi kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. Görüntüden de anlaşılabileceği gibi kırmızı çizgiler elde ettiğiniz pantolon kalıbınız olacaktır. 

Dikiş payı vermeniz gerekiyor: Paçada 3,5 cm diğer taraflarda 1 cm dikiş payı vermeniz yeterlidir. Kemer boyuna 2 cm düğme payı verilmiştir. Kemer çevresine birer cm dikiş payı verilecektir. Kemer eni 3,5 cm’dir.

Dikiş: Ön pantolonda ağı birleştiriniz. Fermuar ve ceplerini dikiniz. Arka ağı birleştiriniz. Yanlardan arka parçayı ön parçaya dikiniz. İç paçayı birleştiriniz. Kemeri telalayınız ve bir tarafını 1 cm ütüyle içe kırınız. Kemeri bele takınız. Paçayı 3,5 cm içe bastırınız ve pantolonu ütüleyiniz. Güle güle giyiniz. Selam ve dua ile.