42 BEDEN BAYAN PANTOLON KALIBI

GÖNDERİ 4

42 BEDEN BAYAN PANTOLON

Şimdiye kadar 36, 38, ve 40 beden bayan pantolon kalıbının minyatürünü verdim. Bugün size 42 beden bayan pantolon kalıbının minyatürünü veriyorum. Basen çevreniz 102 cm ise 42 beden giyiyorsunuz demektir.

Basen ölçünü ve pantolon boyunuzdan iki dikdörtgen oluşturmanız gerekiyor. Bunlardan biri ön pantolonun yarısı diğeri arka pantolonun yarısı olarak çalışılacak.

Kalıp basen ölçünüzü bulmak için basen çevrenize 2 cm ilave edeceksiniz. Sonra dörde böleceksiniz. Ön bedenden yarım santimetre eksiltecek ve arka bedene yarım santimetre ilave edeceksiniz çünkü arka beden ön bedenden 1 cm daha fazla olur. 

Kalıp için basen ölçüleri nasıl bulunur?

Bolluk vermeden basen ölçülür.

42 beden basen çevresi = 102 cm’dir.

Basen çevresine 2 cm bolluk payı verip dörde bölüyoruz.

102 + 2 = 104 : 4 = 26 cm

Ön = 26 – 0,5 = 25,5 cm

Arka = 25,5 + 0,5 = 26,5 cm olur.

Pantolon boyu = 96 cm’dir. Kendi boyunuza göre ayarlayınız. Belinizde bir fark görürseniz yanlardan içe doğru veya dışa doğru girme çıkma yapabilirsiniz. Minyatür kalıbı inceleyiniz.

Yukarıdaki minyatür kalıbı milaj kağıdına cm olarak uygulayınız. Ölçüleri doğru geçirip geçirmediğinizi kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. Görüntüden de anlaşılabileceği gibi kırmızı çizgiler elde ettiğiniz pantolon kalıbınız olacaktır. 

Dikiş payı vermeniz gerekiyor: Paçada 3,5 cm diğer taraflarda 1 cm dikiş payı vermeniz yeterlidir. Kemer boyuna 2 cm düğme payı verilmiştir. Kemer çevresine birer cm dikiş payı verilecektir. Kemer eni 3,5 cm’dir.

Dikiş: Ön pantolonda ağı birleştiriniz. Fermuar ve ceplerini dikiniz. Arka ağı birleştiriniz. Yanlardan arka parçayı ön parçaya dikiniz. İç paçayı birleştiriniz. Kemeri telalayınız ve bir tarafını 1 cm ütüyle içe kırınız. Kemeri bele takınız. Paçayı 3,5 cm içe bastırınız ve pantolonu ütüleyiniz. Güle güle giyiniz.